betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik

Parki Narodowe

 

Nordic Walking Park


Bieszczadzka Kolejka Leśna

Regionalne mediaKomunikacja

pkp_logo

pks_logo

Pogoda

Zamek w Krasiczynie PDF Drukuj Email

    Na miejscu gdzie obecnie usytuowany jest zamek, pierwotnie znajdował się tam obóz rzymski z początków n.e. Jak podają źródła znajdował się tutaj również i zamek książąt ruskich. Znaczenie i rozwój Krasiczyna zapoczątkował ród Krasickich, władający nim od roku 1540 aż do 1989 r. Od samego początku (1540 r.), właściciele zaczynają używać nazwiska Krasiccy. Ród ten zbudował tutaj zamek, który należy obecnie do najcenniejszych budowli późnorenesansowych w Polsce.Niedługo po osiedleniu sięnowych właścicieli, Jakub Krasicki wzniósł fortalicjum typowe dla południowo-wschodnich kresów ówczesnej Rzeczypospolitej. W kolejnych latach Stanisław Krasicki, przystąpił do budowy zamku, wznosząc w miejscu wałów ziemnych mury z gankami straży, a w ich narożach cztery  solidne baszty.

    Około roku 1598 będący właścicielem zamku Marcin Krasicki przebudował go, podwyższając znacznie baszty oraz nadając im nazwy: Boska, Królewska, Szlachecka i Papieska. Baszty zostały pokryte kopułami i ozdobami attykami. Miało to odzwierciedlać wieczny porządek, rolę Kościoła, papieża, króla i szlachty. Głównym architektek był włoch Galleazzo Appiani, rzeźbiarz z imienia Jan oraz malarz - Kacper Bruchowicz. Zamek powstał na bazie kwadratu, z dużym dziedzińcem ozdobionym arkadami. Również i mury zostały zostały podwyższone i ozdobione koronkowymi attykami. Pośrodku kurtyny zachodniej została postawiona wieża zegarowa oraz brama wejściowa. Wewnątrz murów wzniesiono budynki mieszkalne, a także arkadowe podcienia i krużganki. Całość pokryto dekoracją wykonaną w technice sgraffita (7000 m2.). Bogaty wystrój wnętrz wzbudzał wśród współczesnych uznanie i podziw.

    Niestety liczne wojny, konflikty oraz groźne pożary, z których najtragiczniejszy miał miejsce w roku 1852, spowodowały katastrofalne zniszczenia. Po odbudowie za ostatnich właścicieli Sapiehów, zamek nadal słynął z bogatego wystroju wnętrz i znajdujących się tam mebli, kobierców, rzeźb, stołowych srebrnych zastaw itp.

    Zamek otacza 9-hektarowy park należący do najbogatszych ogrodów pałacowych w Polsce. Występują tam liczne gatunki drzew i krzewów (około 190 gatunków), niektóre z nich zostały sprowadzone z różnych storn świata (Ameryka Północna, Azja i Europa Południowa). Sapiehowie wprowadzili zwyczaj, że każde narodziny chłopca upamiętniano zasadzeniem dębu, natomiast przyjście na świat dziewczynki upamiętniano posadzeniem lipy.

    W centralnym miejscu parku usytuowany jest staw otoczony promenadą oraz naturalną polaną. Miejsce to przyciąga młodych, jak i trochę starszy miłośników romantycznych spacerów. Oprócz tego jest inspiracją dla artystów, malarzy oraz poetów - roztaczający się widok na zamek i ogrody był powodem powstania  niejednego wielkiego dzieła. W dodatku atrakcją stawu są piękne łabędzie, które przyciągają wciąż nowych turystów, miłośników piękna, spokoju i ciszy. Obecnie zamek jest w posiadaniu Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie, Oddział w Krasiczynie, która w ramach swej działalnością hotelarsko-gastronomicznej ma również w ofercie stałej konferencje, spotkania edukacyjne, wesela, liczne imprezy oraz biesiady.

zamek_krasiczyn.jpgKontakt:
Zespół Zamkowo - Parkowy w Krasiczynie
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie
Oddział w Krasiczynie
37-741 Krasiczyn 179
 
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. (016) 671 83 21
      (016) 671 83 16
fax. (016) 671 83 16 w. 510 oraz 316

 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU