betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik

Parki Narodowe

 

Nordic Walking Park


Bieszczadzka Kolejka Leśna

Regionalne mediaKomunikacja

pkp_logo

pks_logo

Pogoda

Pałac w Dzikowie PDF Drukuj Email
    Jak podają wyniki przeprowadzonych badań archeologicznych, w Dzikowie już na początku XV w. stała zabudowa obronna. Wówczas postawiono kamienno - ceglany dwór obronny z wieżą który otoczony został fosą, później wałem a na koniec murem obwodowym. Wspomniana zabudowa obronna była ważnym punktem strategicznym na Wiśle, miała za zadanie wspomagania oraz ochronę transportów na rzece. W wieku XVI zamek przeszedł w ręce rodu Tarnowskich herbu Leliwa, którzy władali niż aż do 1945 roku. Jak informują nas przekazy historyczno - archeologiczne po roku 1619 obecny właściciel zamku wzniósł nową barokową siedzibę. Jedyny ślad jaki pozostał to niewielkie fragmenty fortyfikacji ziemnych otaczających obecny pałac jak również część murów wtopionych we współcześnie stojący zabytek. Ostatni remont w trakcie którego pałac zmienił swój wygląd przypada na okres lat 1928 - 1929.   Oprócz architektury jaka z rąk Tarnowskch została wprowadzona w zabudowę pałacu, warto zwrócić uwagę na drugi cenny element istnienia siedziby rodu w Dzikowie. Otóż skarbem tym były zbiory które od początku XIX wieku zaczął gromadzić Jan Feliks Tarnowski. Wówczas zgromadzono bardzo wiele zabytków piśmiennictwa narodowego, wspomnieć należy o najstarszej kopi "Kroniki polskiej" napisaną przez Anonima zwanego również Gallem, podobnie rękopis "Pana Tadeusza" naszego wieszcza Mickiewicza. W bibliotece pałacu zgromadzono ponad 250 obrazów wybitnych mistrzów takich jak Rembrant, Tycjan czy Rubens. Jak się można domyśleć Tarnowscy dzięki temu że zasłużyli się w rozwój narodowej kultury Polski, byli wspaniałymi kolekcjonerami oraz mecenasami sztuki. Podczas ostatniej wojny światowej, zły los ominął tarnowskie zbiory zgromadzone w Dzikowie które zostały w dużym stopniu zabezpieczone oraz ukryte. Pewną część zbiorów zrabowano druga wywieziono do Ossolineum we Lwowie, a kolejne do Muzeum Narodowego w Krakowie. Po zakończeniu działań wojennych i po reformie rolnej pozostałe zbiory Tarnowskich z Dzikowa trafiły do muzeów, bibliotek oraz archiwów. W roku 2009 Stowarzyszenie "Dzików, przywróciło dawną funkcję kaplicy zamkowej (która po wojnie stała się salą lekcyjną) przekazując ją oo. Dominikanom. Sześć lat później rozpoczyna się wielki remont zamku, mający w przyszłości służyć jako muzeum. W roku 2009 dla potrzeb turystyki zostały otwarte podziemia zamkowe.
   Dziś zamek po wspomnianym pożarze (okres międzywojenny) posiada dwie kondygnacje z głównym korpusem oraz dwoma bocznymi skrzydłami razem tworząc literę U. Po środku budowli ustawiona jest czterokondygnacyjna wieża z zegarem tradycyjnym. Drugi z zegarów - słoneczny umiejscowiony został na prawym skrzydle pośród winorośli. Lewe skrzydło posiada kaplicę, o czym z daleka informuje krzyż przy portalu wejściowym. Warto dodać że pałac otacza park (XIX w.) z mostkiem i kilkoma budynkami, takimi jak pawilon ogrodowy, ujeżdzalnia koni, kuchnie zamkowe czy powozownie.

   Do ciekawostki należy fakt iż w 1974 roku w piwnicach pałacu odkryto skarb w postaci kolekcji starych sreber, wśród których znajdowała się spora ilośc polskich wyrobów. Całość znaleziska została przewieziona do zamku w Łańcucie.  

Tekst przygotowany w oparciu o materiały:
T. Budziński, "Zamki i Pałace Polski Południowo - Wschodniej", wyd. Libri Ressovienses, Rzeszów 1998.
www.zamki.res.pl/dzikow.htm
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU