betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik

Parki Narodowe

 

Nordic Walking Park


Bieszczadzka Kolejka Leśna

Regionalne mediaKomunikacja

pkp_logo

pks_logo

Pogoda

Pałac w Dukli PDF Drukuj Email
   Zespół pałacowo - parkowy pochodzi z II połowy XVIII wieku, przez wiele wieków przechodził on gruntowne przebudowy zmieniając kształt, styl oraz wielkość. W połowie XVI wieku wzniesiono tu renesansowy zamek, najprawdopodobniej była to zasługa dziedzica Dukli, Jana Jordana - herbu Trąby. W następnym okresie zamek popadł w ruinę, dopiero kolejny właściciel, a był nim Franciszek Bernard Mniszech (starosta sanocki, kasztelan sądecki) odbudował go utrzymując cechy nowożytnej fortyfikacji bastionowej utrzymanej w typie włoskim "palazzio in fortezza". Kontynuując prace nad przebudową posiadłości Mniszchowie wzorowali się na modzie francuskiej, przekształcając warownię w założenie pałacowo - parkowe. rozbudowany wówczas został pałac, podwyższono go o jedną kondygnację i pokryto dachem mansardowym. Główna fasada została zwrócona w kierunku zachodnim. Po bokach pałacu stanęły dwie trapezoidalne oficyny. Przed elewacją frontową urządzono półkolisty dziedziniec, a po przeciwnej stronie wzorowany na stylu francuskim, ogród z parterami wodnymi i kwiatowymi, ciągami alejowymi i układem osi widokowych.  W dodatku ogród posiadał wkomponowane liczne figury, rzeźby, mostki na groblach oraz teatr dworski. W ten sposób "zielona" Dunkielska posiadłość zaliczała się do najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Tak powstała późnobarokowa rezydencja magnacka w stylu francuskim reprezentująca typ "entre cour et jardin".


   Pałac w okresie lat 1764 - 1778 należał do ważnego ośrodka życia kulturalnego, towarzyskiego oraz politycznego Polski. Na terenie pałacu znajdowała się bogata galeria malarstwa europejskiego. Prawdopodobnie znajdowały się w niej obrazy Rembrandta, Van Dycka, gobeliny włoskiej szkoły, srebro i porcelana.
   W 1779 roku Maria Józefa Szczęsnowa Potocka sprzedała rodową rezydencje wojewodzie wołynskiemu. Kolejnymi właścicielami zespołu pałacowo - parkowego były rody: Stadnickich, Męcińscy aż w 1925 roku, pałac przeszedł na własność w ręce rodziny Tarnowskich. W 1944 roku w trakcie walk o przełęcz dunkielką pałac został zbombardowany i spłonął. Obecna muzealna funkcja pozwoliła przywrócić chociaż w części pamięć o dawnej jego świetności. 

Tekst przygotowany w oparciu o materiały:
T. Budziński, "Zamki i Pałace Polski Południowo - Wschodniej", wyd. Libri Ressovienses, Rzeszów 1998.
www.muzeumdukla.pl
l
Zdjęcie pałacu: www.wikipedia.org
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU