betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik

Parki Narodowe

 

Nordic Walking Park


Bieszczadzka Kolejka Leśna

Regionalne mediaKomunikacja

pkp_logo

pks_logo

Pogoda

Pałac w Nozdrzcu PDF Drukuj Email
   Wymieniona w XV - wiecznych źródłach wieś Nozdrzec była własnością Wapowskich herbu Nieczuja. Posiadali oni w Nieczujowie (wcześniejsza nazwa Nozdrzca) ufortyfikowany zamek. Kolejnymi właścicielami posiadłości nozdrzeckich były rodziny: Rzeczowscy, Tarnowscy, Dunin-Szpotowie, Wolscy, Bukowscy i Prekowie. Warto dodać że syn Tadeusza Preka, Franciszek Ksawery Prek był autorem pamiętników "Czasy i ludzie". Głuchoniemu autor pisał przez całe życie o rodach żyjących na tych ziemiach, byłi to m.in.: Lubomirscy, Potoccy, Czartoryscy i inni. Prek w swym dziele opisywał wydarzenia polityczne, postacie, obyczaje oprócz tego świetnie rysował naznaczając tym wnętrza okoicznych pałaców i dworów.
  

   Prace nad budową pałacu prowadzone były w miejscu dawnego zamku, według projektu własnego Seweryna Fredro. W późniejszym czasie prace budowlane nad pałacem prowadzili również kolejni właściciele - Skrzyńscy. W 1915 roku pałac został spalony przez wojska rosyjskie, pięć lat później rozpoczęto jego odbudowę. Obiekt łączył w sobie cechy klasycystyczne z romantycznymi i neogotyckimi. Wokół pałacu roztaczała się ogromny bo na blisko 20 ha park. Pałac ozdabia od frontu portyk z ryzalitem, w północno - zachodniej części wzniesiono w narożu rotundę mieszczącą wewnątrz wielką salę. Swą architekturą nawiązuje do pałacu w Zarzeczu. Przed II wojną światową istniał tu oddział konny Przysposobienia Wojskowego. W latach 1939 - 1941 w pałacu stacjonowała duża jednostka Grenzschutzu, w latach 1945 - 1947 służył on jako schornienie dla uciekających przed banadami UPA, a później znajdowały się tu magazyny.
   Pałac obecnie jest własnością Krośnieńskiej Huty Szkła, odrestaurowany obecnie pełni funkcję hotelu, ośrodka szkoleniowego oraz służy jako obiekt pod wynajem uroczystości lub bankietów.   

Tekst przygotowany w oparciu o materiały:
T. Budziński, "Zamki i Pałace Polski Południowo - Wschodniej", wyd. Libri Ressovienses, Rzeszów 1998.
Zdjęcie zaczerpnięte: www.picasawe.google.com
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU