betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik

Parki Narodowe

 

Nordic Walking Park


Bieszczadzka Kolejka Leśna

Regionalne mediaKomunikacja

pkp_logo

pks_logo

Pogoda

Pałac w Wiśniowej PDF Drukuj Email
   Z początkiem XVII wieku w Wiśniowej wzniesiono pietrowy założony na rzucie prostokąta dwór. Był to typowy budynek "mysliwski" posiadający sień na osi i dostawioną do fasady wieże w której na pieszym piętrze w późniejszym czasie urządzono kaplicę. Podczas trwajaych walk konferedatów barskich z oddziałami rosyjskimi dwór został mocno uszkodzony.
   W latach 1779-1790 dwór został przebudowany na obiekt wzorowany w stylu pałacowym, posiadającym prezentacyjny dziedziniec, oficyny jak również park. Dokonał tego kasztelan wiślicki, Roch Jabłonowski ówczesny właściciel Wiśniowej. Styl w jakim został wybudowany pałac był bliski sztuki barokowej z epoki saskiej. Świadczą o tym założenia pałacu pomiędzy dziedzińcem a ogrodem. Widoczna elewacja z lizenami, płycinami oraz oknami w profilowanych obramieniach, kopulaste zwieńczenie wieży jak i mansardowy dach ukazują nie do końca zrealizowane założenia.
   Pałac usytuowany jest obecnie na terenie parku w sąsiedztwie oficyny i zabudowań gospodarczych wygląd jest świadczy o przeprowadzonej przebudowie dokonanej przez Franciszka Mycielskiego ówczesnego właściciela. Obiekt zachował dawny prostokątny rzut budynku z pokojami w dwóch traktach, zmienił wewnętrzne podziały, a z holu na parterze umieszczone zostały obszerne schody na góre. usunięto wieże, w ktroej miejsce zbudowano podjazd. Podwyższono piętro które zostało pokryte czterospadowym dachem.
   Pod koniec XIX wieku oraz na początku XX w., pałac w Wiśniowej stał się ważnym ośrodkiem życia artystycznego. Przebywali w nim tacy malarze jak: Mehoffer, Czyżewski, Cybis, Hanna Rudzka Cybisowa, Feliks Szczęsny Kowarski. Podczas II wojny światowej to właśnie w pałacu pobyt wspomnianych artystów zainspirował do stworzenia ich wielkich dzieł. Z dawnego wyposażenia jedynie zachowała się płaskorzeźba z białego marmuru z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Cennym elementem dekoracyjnym wnętrz były obrazy wielkich artystów jak: Bacciarellego, Bassano, Mignarda, Lampiego oraz wielu innych.


Tekst przygotowany w oparciu o materiały:
T. Budziński, "Zamki i Pałace Polski Południowo - Wschodniej", wyd. Libri Ressovienses, Rzeszów 1998.

Foto: www.panoramio.com
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU