betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik

Parki Narodowe

 

Nordic Walking Park


Bieszczadzka Kolejka Leśna

Regionalne mediaKomunikacja

pkp_logo

pks_logo

Pogoda

Pałac w Przecławiu PDF Drukuj Email
   Niestety źródła nie podają dokładnej daty budowy obiektu której nie udało się ustalić do dnia dzisiejszego. Historia pałacu w Przecławiu sięga prawdopodobnie XV wieku początkowo drewnianego dworu wybudowanego i otoczonego ziemnymi wałami obronnymi przez Stanisława Ligęzę, przedstawiciela możnej rodziny rycerskiej herbu Półkozic.
   W roku 1578 nowym właścicielem posiadłości po ślubie z Anną Ligenzianką stał się Andrzej koniecpolski kasztelan połaniecki i rotmistrz królewski herbu Pobóg. W latach 1580 - 1590 przebudował on drewniany kasztel w murowany, piętrowy i podpiwniczony pałac, który do dziś stanowi główny korpus zamku przecławskiego, a także zlecił założenie ogrodu renesansowego przy swej nowej siedzibie, którego pozostałości możemy podziwiać w postaci dwóch lipowych alei. Był to budynek wolno stojący, wzniesiony na planie prostokąta, posiadał dwie kondygnacje, a dach przesłonięty był attyką. Z uwagi na naturalne obronne położenie oraz otoczenie murem nazywany był często zamkiem.
   W roku 1654 właściciel Przecławia, Achacy Koniecpolski za bigamię (pozostawanie w związku małżeńskim z więcej niż jedną osobą na raz) został skazany na banicję natomiast miasto wraz z obronnym dworem sprzedał Tarnowskim herbu Leliwa. W roku następnym Przecław jak wiele innych polskich siedzib magnackich został zniszczony podczas "potopu", sam dwór również nie został oszczędzony i spustoszony przez Szwedów.
   Niedługo później posiadłość znowu zmieniła właściciela, a stało się to w roku 1667 kiedy kolejnym właścicielem stał się Władysław Rey herbu Oksza, wojewoda lubelski, bliski krewny sławnego poety Mikołaja Reya z Nagłowic. Schyłek XVII wieku przynosi rozbudowę i modernizacje dworu czego głównymi powodami był fakt, że budowla była przestarzała oraz mało obronna. Jan Rey wykorzystał pobyt Tylmana z Gameren w pobliskim Rzemieniu, gdzie nadworny architekt Michała Korybuta Wiśniowego przebywał na zaproszenie Józefa Karola Lubomirskiego, i zlecił mu przebudowę dworu w Przecławiu. Sławny architekt przyjął zlecenie i wykonał projekt przebudowy pałacu w typie palazzo in fortezza jednak jego plan nie doczekał się realizacji. 
   Duży wpływ na ukształtowanie się bryły dworu miały prace przeprowadzone po pożarze dworu w latach 1807 - 1810 za Kajetana Reya wówczas dostawiono alkierz na pomieszczenie klatki schodowej oraz usunięto grzebień attyki. Posiadłość przeżywała okres świetności, często pojawiali się tu dostojni goście, nad potokiem pełnym ryb postawiono 12 domków, a w znacznie powiększonym parku można było napotkać sarny. Lata 1876 - 1880 to kolejna rozbudowa pałacu zlecone Józefowi Pokutyńskiemu. Powstała wtedy po stronie południowej okrągła baszta, przebudowano alkierz, dół wieży, przebudowano loggię i upiększono wnętrza. Dzięki tej przebudowie renesansowy dwór stał się reprezentacyjnym zamkiem w stylu neogotyku angielskiego.

Ogród Reyów - poetycka prezentacja

Miast płotu jawory szyroki list mając
Wdzięczny cień na wsze strony od siebie dawają
Potem rzędy rozliczne kwiecie rozsadzono,
Wszystko równiczne kwiecie rozsadzono,
Wszystko równiczko rosnąc, pięknie przystronie.
Nuż one rozmaryny, one majerany,
Drugie jeszcze wonniejsz, co ich tu nie znamy,
Szpikanadry, cyprysy, lawendy i zopki,
Co one z nich bywają rozmaite wodki...


Mikołaj Rej, Żywot człowieka poczciwego

    Ciekawostka: "Awaryjne lądowanie. Pewnego dnia w I poł. XX wieku, na zamkowym dziedzińcu awaryjnie lądowali słynni piloci - Żwirko i Wigura. Hrabia Mieczysław Rey z wielkimi honorami ugościł niespodziewanych gości przez dwa dni aż jego służba zreperowała samolot. Piloci twierdzili później, że na niezamieszkałym piętrze słyszeli grający fortepian. Podobno grał na nim duch zmarłej córki Mieczysława Reya - Marii."

     Fot. Krzysztof Motyka --> Źródło
  
   Ród Reyów gromadził przez całe pokolenia w pałacu w Przecławiu pamiątki po swoim sławnym przodku Mikołaju Reyu założyli także poświęcone mu muzeum. Jeszcze przed rokiem 1939 wnętrza pałacu były bogato wyposażone m.in. w galerię obrazów, chińską porcelanę, lustra weneckie, kolekcję dawnej broni, obszerną bibliotekę między innymi z rękopisami Mikołaja Reya. Stropy zdobiły portrety Kochanowskiego, Frycza Modrzewskiego, popiersia sławnych ludzi renesansu i herby starych rodów. Niestety zgromadzone przez nich zbiory w zdecydowanej większości zostały rozproszone, zagubione lub zniszczone w czasie II wojny światowej a to co ocalało wywieziono do Krakowa na Wawel. W pałacu w ciągu 20 lat po wojnie dwukrotnie wybuchały pożary; w 1946 i 1967 roku, które zrujnowały korpus i wnętrza.
   Trzy lata później WSK Mielec przejął zniszczoną posiadłość, po gruntownej restauracji w latach 1975-88, prowadzonej pod kierunkiem Mieczysława Żubrowskiego, pełni funkcje ośrodka konferencyjnego i hotelu. W roku 2004 cały kompleks pałacowo - parkowy został zakupiony przez polską firmę MELEX nowi właściciele gmach pałacu poddali renowacji. W 2007 r. po remoncie, w obiekcie otwarto Międzynarodowe Centrum Konferencyjne. Dla turystów nadal funkcjonuje tu muzeum i hotel.

   Zamek Przecławski położony jest na wzgórzu. Nieopodal przepływa rzeka Wisłoka oraz potok Słowik. Porośnięty małymi grupami drzew park odsłania fragmenty budowli, pozwalając już z oddali docenić jej urok i piękno usytuowania...


Dane kontaktowe:

Zamek w Przecławiu
ul. Podzamcze 8
39-320 Przecław
Tel.kom. 660 734 885
Tel. 17 774 70 64
Fax. 17 774 70 65
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.zamekprzeclaw.plTekst przygotowany w oparciu o materiały:
T. Budziński, "Zamki i Pałace Polski Południowo - Wschodniej", wyd. Libri Ressovienses, Rzeszów 1998.

www.zamki.res.pl/przeclaw/htm
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU