betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik

Parki Narodowe

 

Nordic Walking Park


Bieszczadzka Kolejka Leśna

Regionalne mediaKomunikacja

pkp_logo

pks_logo

Pogoda

Ratusz PDF Drukuj Email

   Pochodzi z I połowy XV wieku, pierwsza wzmianka o nim z 1473 r. Do budowy wykorzystano cegłę gotycką. Konstrukcję dachową początkowo tworzył dach gontowy z drewnianą wieżyczką. Po przebudowie w 1909 r. konstrukcja została zmieniona, uzyskując formę mansardową. Dach pokryto dachówką karpiową. Nową drewnianą wieżę z loggią obito blachą. Nad loggią znajduje się zegar, zaś na szczycie wieży usytuowany jest symbol sądów miejskich i stosowania kary śmierci (ręka z mieczem), a nad nim - na wierzchołku herb miasta Leliwa. Portal flankowany pilastrami trzymającymi belkowanie z trójkątnym przyczółkiem - to wejście główne. Stanowi on element elewacji frontowej, u góry zamkniętej gzymsem, zwieńczonym trójkątnym przyczółkiem, na którym widnieje płaskorzeźba z herbem miasta. Na parterze wyraźnie rzuca się w oczy duża sień ze spadkiem od wschodu na zachód, co wynika z ukształtowania powierzchni.   Parterowe pomieszczenia posiadają sklepienie krzyżowe i kolebkowe z lunetami. Od pierwszej połowy XIX w. wykorzystywano je na potrzeby zajazdu. Na pietrze zaś, miał siedzibę sąd wójtowsko-ławniczy oraz magistrat. W piwnicy znajdowało się więzienie. Kiedy zorganizowano państwowe sądownictwo, pomieszczenia te zajęła szkoła męska, a w 1902 r. - żeńska. Staraniem Józefa Benbenka na parterze od 1958 roku funkcjonował Muzeum Miejskie, przeniesione później do utworzonego Muzeum Pałac Lubomirskich. Dzisiaj w ratuszu mieści się restauracja "Ratuszowa", salon ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, Euroregionalne Centrum Wolontariatu, Leżajskie Stowarzyszenie Rozwoju - Punkt Konsultacyjny, Euroregionalne Centrum Informacji Turystycznej i inne.

   Na ścianie frontowej Ratusza znajduje się tablica pamiątkowa z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego - odsłonięta w 1990 r. - w miejsce poprzednio zniszczonej w 1944r. 

   Na rynku nieopodal Ratusza stoi - wzniesiony w pięćsetną rocznice bitwy pod Grunwaldem - pomnik króla Władysława Jagiełły. Z tyłu budynku wybudowana została w ostatnim okresie fontanna zdobiona postaciami amorków.  Budynek Ratusza zyskał w 1998r. nowego blasku, zainstalowana została iluminacja świetlna, która pozwala podziwiać ten zabytek także w nocy. 

 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU