betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
Podkarpacki zabytek wyróżniony PDF Drukuj Email

Trzy obiekty zabytkowe z terenu województwa podkarpackie zostały wyróżnione w prestiżowym ministerialnym konkursie "Zabytek Zadbany 2014".

Ogólnopolski konkurs "Zabytek Zadbany" firmowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Z kolei za jego realizację odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa. Konkurs adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego cel to promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów ich właściwego utrzymania i zagospodarowania. Ważnym aspektem edukacyjnym konkursu jest popularyzacja zasad prawidłowego użytkowania obiektów zabytkowych oraz wiedzy o właściwym prowadzeniu prac konserwatorskich.


W kategorii "Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu" wyróżnienie otrzymała wieża mieszkalno - obronna z umocnieniami bastionowymi w Rzemieniu, której właścicielami są Krystyna i Lucjan Kolbusz. Wieża wzniesiona została w XV w., przekształcona w XIX w. Obiekt otaczają fortyfikacje bastionowe, pozostałości dawnego systemu wodnego przekształconego w stawy oraz park. Doceniono przeprowadzone z poszanowaniem substancji zabytkowej prace konserwatorskie i rewaloryzacyjne przywróciły wartości unikalnego zespołu obronnego, łączącego elementy architektury i krajobrazu komponowanego. 

W kategorii "Architektura i konstrukcje drewniane" wyróżnienie otrzymał kościół cmentarny Św. Anny w Zaklikowie, zbudowany ok. 1580 r. (wzmiankowany w 1592 r.), remontowany wielokrotnie od XVIII do XX wieku. Doceniono przeprowadzone prace remontowo - konserwatorskie, które wpłynęły pozytywnie na stan techniczny obiektu, odbiór estetyczny oraz zachowanie autentycznej substancji zabytkowej.

W kategorii "Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki" wyróżnione otrzymała Bieszczadzka Kolej Leśna w dyspozycji fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. W uzasadnieniu podkreślono wzorowy przykład kompleksowych prac konserwatorsko - rewitalizacyjnych, utrzymania funkcji i udostępniania zabytku techniki - budynków i torowisk zespołu kolejki wąskotorowej.

Zdjęcia oraz informacje o laureatach i wyróżnionych zabytkach na stronie: www.nid.pl


 

 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU