betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
O dzikich roślinach dyskutowali w Kolbuszowej PDF Drukuj Email
   Od stuleci w Europie Środkowej lecznicze i aromatyczne rośliny były zbierane z naturalnych środowisk w celu wykorzystania ich właściwości. Obecnie wiedza ta niestety idzie w zapomnienie. Stąd też potrzeba stworzenia pokoju wystawienniczego pokazującego dziko występujące rośliny i tradycje z nimi związane. Idea przygotowania takiej ekspozycji zaowocowała współpracę z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej - powiedziała Małgorzata Draganik, koordynator projektu ze Stowarzyszenia "Pro Carpathia".

   Pokój wystawienniczy został urządzony w jednej z zabytkowych chałup znajdujących się na terenie skansenu w Kolbuszowej. Był to element działań w ramach projektu "Traditional and wild", podobnie jak i zakup maszyny do suszenia roślin. Stowarzyszenie pokoju wystawienniczego było możliwe dzięki współpracy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Eksponaty oraz materiał stanowiący wyposażenie pokoju wystawienniczego zostały udostępnione przez skansen, ponadto zebrany i oznaczony materiał roślinny przygotowały Arboretum w Bolestrszycach oraz pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Elementy dekoracyjne użyczył Dom Kultury w Czudcu.  
  
   Przenieśmy się na chwilę w świat roślin, pełen magii, wierzeń i tradycji
- zachęcała Małgorzata Draganik w trakcie uroczystego otwarcia, zapraszając jednocześnie do wysłuchania dwóch prezentacji. O nalewkach ziołowych w polskiej tradycji opowiadała dr Izabele Wodzińska, a o magicznym i religijnym aspekcie dziko występujących roślin prof. Czesława Trąba z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
    
   Pokój wystawienniczy ma charakter edukacyjny. Ma on zwrócić uwagę na znaczenie tych roślin w życiu człowieka i ich praktyczne wykorzystanie. Począwszy od stosowania ich w celach spożywczych, poprzez obecność w różnego rodzaju tradycjach i zwyczajach, w naszej kulturze i codziennym życiu. Współczesny człowiek bowiem zbyt często zapomina o tej roli - dodaje Małgorzata Draganik.
   
   Zwiedzanie pokoju wystawienniczego dotyczącego dziko występujących roślin dla zainteresowanych osób jest nieodpłatnie. W sezonie pokój wystawienniczy otwarty będzie w godzinach otwarcia Muzeum, natomiast po sezonie zwiedzania będzie możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu terminu
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU