betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
"Traditional and wild" PDF Drukuj Email
   Od 1 maja 2011 roku Stowarzyszenie Pro Carpathia wspólnie z partnerami z Czech, Węgier i Słowenii realizuje projekt pn. „Promocja tradycyjnych form zbieractwa dzikich roślin w celu zniwelowania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie Środkowej”. Głównym celem projektu jest zachowanie wiedzy z zakresu ochrony tradycyjnego zbieractwa ziół i roślin, jako elementu dziedzictwa kulturowego regionów Europy Środkowej.


Nazwa projektu: "Promocja tradycyjnych form zbieractwa dzikich roślin w celu zniwelowania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie Środkowej"
Akronim projektu: "Traditional and wild"
Termin realizacji projektu: 01/05/2011-30/04/2014
Partner wiodący: Uniwersytet Korwina w Budapeszcie
Partnerzy Projektu: z Polski: Stowarzyszenie "Pro Carpathia", z Węgier: WWF, Lokalne władze Wsi Kunadacs, Południowo - Zadunajskie Regionalne Centrum Zasobów, z Czech: Uniwersytet Mendla w Brnie, Regionalna Izba Rolna Kraju Południowomorawskiego Brno, ze Słowenii: Agencja Rozwoju Kozjansko, Fundacja BIT Planota.

   Wiedza o tradycyjnych związanych z dziko występującymi roślinami oraz ich praktycznym zastosowaniu, w tym leczniczym, nie należy tylko do wtajemniczonych. Jeszcze 2-3 pokolenia temu była powszechna, szczególnie w środowiskach wiejskich. Teraz po latach zapomnienia wraca do łask. Jednak uczyć się o ziołach rzeczywiście nie jest łatwo. Warto jednak zwrócić uwagę, że z jednej strony poszukujemy tej wiedzy, ale z drugiej nie wiele robimy, aby ją znaleźć. A z pewnością ciekawe są właściwości dziko występujących roślin, których możemy używać na co dzień. Wrzucając listki świeżej lub zasuszonej bazylii do kąpieli, oczyszczamy się z negatywnych energii. A jeśli dzięki takim zabiegom "magia naturalna" zagości na stałe w naszym życiu?

    Stowarzyszenie "Pro Carpathia" z Rzeszowa proponuje bezpłatnie zestaw informacji o popularnych na Podkarpaciu dzikich roślinach, ze zdjęciami, z wiedzą do czego używali je nasi przodkowie, w jaki sposób je zbierali i przechowywali i - co najważniejsze - do czego używali. Wydział Roślin Leczniczych i Aromatycznych Uniwersytetu Korwina w Budapeszcie oraz Wydział Biologiczno - Rolniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego przygotowuje pakiet informacyjny o blisko 100 roślinach. Dziewięć możemy przesłać od razu, a potem systematycznie następne. Pozwoli to Państwu, w ramach działającego portalu informacyjnego, stworzyć mini encyklopedię - podręcznik dla amatorów wiedzy o dziko występujących roślinach. Jednym wymogiem jest podanie źródła informacji wraz z nazwą i logiem projektu.

Informacje o projekcie wraz z realizowanymi działaniami

Cel Projektu: Zasadniczym celem projektu "Traditional and Wild" jest przywrócenie tradycji zbierania, pozyskiwania, przetwarzania dziko występujących roślin w wybranych rejonach Europy Środkowej m.in. na Podkarpaciu oraz terenów Czech, Węgier i Słowenii. Jego celem jest zachowanie, krzewienie i rozpowszechnianie tych tradycji. Ponadto innym aspektem projektu jest umożliwienie wrażliwym grupom społecznym, takim jak kobiety, starsi czy mniejszości narodowe, poprawy warunków życia poprzez wskazanie dodatkowego źródła dochodów, jakim jest zbieranie i sprzedaż dziko występujących roślin. Projekt ukierunkowany jest na podtrzymanie i wzmocnienie zbieractwa dziko występujących roślin w najbiedniejszych i ekonomicznie najmniej rozwiniętych obszarach, a jednocześnie bogatych w kulturę i tradycje związane z tą tematyką.

Obszar docelowy projektu: Niektóre zadania realizowane w ramach projektu będą skupione na wybranym obszarze docelowym tj. w rejonie Płaskowyżu Kolbuszowskiego, a dokładniej ujmując na obszarze 10 konkretnych miejscowości: Styków, Przewrotne, Widełka, Hucisko, Pogwizdów Stary, Raniżów, Lipnica, Dzikowiec, Werynia, Kłapówka. Natomiast rezultaty i produkty skierowane są do szerszej grupy odbiorców z terenu całego Podkarpacia.

Aktualnie realizowane zadania:
 1. Badania do Studium Etnobotanicznego:
  Na obszarze docelowym przeprowadzane są aktualne szczegółowe badania w zakresie tradycyjnych roślin, ich właściwości i zastosowania oraz roli jaką pełnią w kulturze. Badania prowadzone są przez eksperta zewnętrznego botanika z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wśród badań przeprowadzana jest m.in. Ankieta Etnobotanicza. Efektem dogłębnych badań w terenie będzie wydana publikacja Studium Etnobotaniczne, która będzie tłumaczona na 4 języki (angielski, czeski, słoweński, węgierski).
 2. Analiza socjo-eokonomiczna:
  Zbierane są szczegółowe dane dotyczące obszaru docelowego na potrzeby Analizy socjo-ekonomicznej regionu. Dane udostępnione są przez właściwe UG, PUP w Rzeszowie i Kolbuszowej, RDOŚ w Rzeszowie oraz pochodzą z inny dostępnych źródeł. Opracowana analiza przyczyni się do właściwego rozpoznania i zidentyfikowania potrzeb regionu, w kontekście projektu "Traditional and wild".    
 3. Opracowanie materiałów szkoleniowych:
  Przy współpracy z ekspertami zewnętrznymi - botanikami z Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowywane są materiały szkoleniowe, które będą wykorzystywane podczas planowanych na przyszły rok szkoleniach i warsztatach skierowanych do zainteresowanych tą tematyką osób. W ramach planowanych materiałów szkoleniowych będzie wydana m.in. publikacja - przewodnik po roślinach, nad którą trwają prace i zbierane są informacje oraz materiał fotograficzny.
 4. Ocena zasobów w terenie:
  Prowadzone są prace, których efektem będzie gotowa metodologia przeprowadzenia oceny zasobów dziko występujących roślin w terenie. Ocena będzie przeprowadzana przez eksperta zewnętrznego botanika i jest planowana na ten i następny okres wegetacyjny roślin. Celem oceny zasobów będzie wskazania jakie gatunki występują na obszarze docelowym.
 5. Pokój wystawienniczy:
  Do października 2012 r. planowane jest zorganizowanie pokoju wystawienniczego dotyczącego dziko występujących roślin, który będzie udostępniony dla wszystkich zwiedzających. Będzie on miał na celu promocję i pokazanie społeczności jak duże znaczenie miały dziko występujące rośliny w przeszłości, oraz pokazanie związku roślin z kulturą. Pokój wystawienniczy będzie zlokalizowany w siedzibie Stowarzyszenia. 
Rośliny i ich zastosowanie:
Babka
Dzika róża
Głóg
Jałowiec
Krwawnik pospolity
Prawoślaz
Robinia akacjowa
Rumianek
Rzepik
Tasznik
Tymianek
Werbena

Dalsze informacje:
Małgorzata Draganik, Kierownik Projektu
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. 17 852 85 26
www.traditionalandwild.eu/pl
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU