betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
Remont przemyskiego zamku PDF Drukuj Email
   Na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu dobiegły końca prace związane z przebudową wzgórza zamkowego. Ich wykonawca - firma Skanska podpisała kolejny kontrakt - na remont i modernizację pozostałych zamkowych pomieszczeń. Prace te potrwają do grudnia br.

   Wartość nowo podpisanego kontraktu wynosi ponad 3,7 mln zł netto. Inwestorem jest gmina Przemyśl. Projekt jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. W ramach kontraktu Skanska wykona w zamkowych wnętrzach prace budowlano - montażowe, obejmujące roboty tynkarskie, konserwatorskie, malarskie, izolacyjne i stolarskie. Remontem i modernizacją zostaną objęte zabytkowe pomieszczenia zamku, m.in. baszty i sala archeologiczna.

   Do sali teatralnej zostanie zakupione nowe wyposażenie na potrzeby prowadzenia edukacji kulturalnej, a w zespole sceny i widowni zostaną wykonane i zamontowane specjalistyczne urządzenia oświetleniowe i elektroakustyczne, tzw. technologia sceny. Ponadto, w całym obiekcie zostanie wykonana instalacja telefoniczna i komputerowa, monitoring oraz instalacja elektryczna wraz z oświetleniem alejki i wzgórza zamkowego.

Wzgórze zamkowe odzyskało dawną urodę

   Na wzgórzu zamkowym wraz z przedpolem zamkowym zrealizowaliśmy już całość prac związanych z rewitalizacją - mówi Jacek Puszkarewicz, kierownik budowy z firmy Skanska. - Odtworzyliśmy murek terenowy, taras widokowy, wykonaliśmy także alejki i drogi dojazdowe z kamienia łamanego wraz ze schodami. Wykonaliśmy również odwodnienie przedpola zamkowego poprzez ułożenie drenażu wraz z warstwami odwadniającymi i ustawiliśmy nowe lampy oświetleniowe. Zakończyliśmy również prace związane z uporządkowaniem terenu - dodaje Jacek Puszkarewicz. W ramach remontu zabudowań zamkowych wykonaliśmy instalacje: elektryczną, wod-kan. c.o. oraz instalację wody lodowej. - Największym wyzwaniem dla naszych pracowników jest realizacja robót na terenie zabytkowego obiektu - mówi Jacek Puszkarewicz. 

900 lat historii na zamkowym dziedzińcu

   W sierpniu na dziedzińcu przemyskiego zamku zakończyły się prace archeologiczne mające na celu wykonania odkrywek i przebadanie pod względem historycznym murów i posadzki cerkwi Wołodara Rościsławowicza - zmarłego w 1124 r. ruskiego księcia z dynastii Rurykowiczów. W marcu br. odkryto negatyw narożnika cerkwi Wołodara, a w lipcu i sierpniu trwały prace archeologiczne mające na celu odsłonięcie negatywu zachodniego muru oraz posadzki. Celem tych prac było opracowanie odpowiedniej dokumentacji koniecznej do wykonania repliki cerkwi, poznanie grubości jej ścian, wymiarów bloków z wapienia, z którego wykonany jest mur. 

   Przy wykorzystaniu dotychczas przeprowadzonych badań zostanie odtworzony obrys świątyni. W trakcie prac archeologicznych związanych z rekonstrukcją cerkwi wydobyto także wiele przedmiotów datowanych na początek XIV w. - 2 metalowe groty, bełt od kuszy, groty od łuku myśliwskiego oraz ceramikę. W miejscach wykonanych odkrywek pojawiły się także XVII - wieczne złomy kafli. 

Źródło: TTG
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU