Muzeum Kultury Lodowej w Kolbuszowej zaprasza dzieci w wieku 4-6 lat na rodzinne spotkania z eksponatami, czyli ciekawymi i tajemniczymi przedmiotami. Zajęcia "Idzie Grześ przez wieś - warsztaty inspirowane wierszem" to cykl comiesięcznych spotkań pełnych zabaw, zagadek, quizów i działań plastycznych, które pomogą dzieciom poznać świat dawnej wsi. Maluchy wysłuchują też wielu wierszyków znanych rodzicom z własnego dzieciństwa... Wspólne czytanie i edukacja przez zabawę to świetny pomysł na niedzielny poranek. P L A K A T
Pierwsze spotkanie odbędzie się 13 maja o godz. 10.30 w budynku dawnej szkoły z Trzebosi. Na początku muzealnicy opowiedzą o spaniu i bujaniu...nie tylko w obłokach.
Drugi tegoroczny numer można nazwać historycznym. Bynajmniej nie z powodu jakiejś rocznicy, ani okrągłej liczby wydanego periodyku. Po prostu zawarta w nim tematyka bliska zapewne będzie miłośnikom Klio - greckiej muzy historii. Bo artykułów poświęconym dziejom naszego regionu w numerze bezliku. Dla wielu osób zwrot "Brama Przemyska" może wydawać się tylko poetycką przenośnią, a autorzy Marcin Duma i Grzegorz Poznański prezentują dokładnie i to w ujęciu blisko tysiącletnim to geograficzno - historyczne pojęcie. Do historii zapomnianych należy niestety zaliczyć fakt posiadania w polskich zbiorach - Tarnowskich na zamku w Dzikowie czyli Tarnobrzegu - do 1910 r. jednego z najwybitniejszych obrazów Rembrandta, zatytułowanego "Polski Jeździec" lub "Lisowczyk", a obecnie przechowywanego w Frick Collection w Nowym Jorku. Za odchodzący w niepamięć należy uznać jeden z najciekawszych epizodów meblarstwa polskiego w XVIII i XIX w. - produkcję mebli kolbuszowskich. Krótko o nich samych, ale z prezentacją świetnych przykładów z podkarpackich muzeów: Łańcuta, Rzeszowa, Jarosławia i Sanok, pisze Jerzy Holc. O konfederacji łańcuckiej, od której rozpoczęło się wyzwalanie Rzeczypospolitej z jarzma potopu szwedzkiego, mało kto już pamięta, chyba nawet w samym Łańcucie, poza mieszkającymi w tym mieście autorem tekstu - Arkadiuszem Bednarczykiem. A w dniach 18-29 stycznia 1656 r. gościły w zamkowych komnatach najważniejsze w państwie osobistości, łącznie z królem, hetmanami, rotmistrzami i dostojnikami kościelnymi.
Od 1 maja telewizje TVP i TVN rozpoczęły emisję spotów reklamowych promujących turystykę i gospodarkę województwa podkarpackiego. Spoty zostały wyprodukowane na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przez Agencję Reklamową Bogaczewicz.
Spot reklamujący gospodarkę województwa podkarpackiego - zobacz
Stowarzyszenie Dziedzictwo Kresów, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich - oddział w Jarosławiu oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego
Za lwowską rogatką. W Brzuchowicach, Dublanach i Kulikowie
27 kwietnia 2012, piątek godz. 17.30, ul. 3 Maja 30, Jarosław, Gimnazjum Publiczne nr 1 W S T Ę P W O L N Y
Skansen w Kolbuszowej rozszerza swoją ofertę edukacyjną. W niedzielę 29 kwietnia odbędzie się uroczyste otwarcie nowego ośrodka edukacji regionalnej "Dawna szkoła" wraz z promocją tegorocznych działań warsztatowych. P L A K A T - ZOBACZ
Szlak Architektury Drewnianej powstał dzięki współpracy województwa śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Część podkarpacka szlaku obejmuje 9 tras, które liczą ponad 1200 km. Na szlaku znalazły się grupy zabytków, w tym obiekty sakralne tj. kościoły, cerkwie, dzwonnice, plebanie, zespoły zabudowy małomiasteczkowej, dwory, architektura uzdrowiskowa oraz zgromadzone w skansenach budownictwo wiejskie, obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe tj. młyny, tartaki, kuźnie, wiatraki.
Bieszczadzki Park Narodowy zaprasza na premierę filmu przyrodniczego pt.: „Bieszczadzki Park Narodowy” i spotkanie na temat „Znaczenie edukacji realizowanej przez przewodników w procesie wychowania dzieci i młodzieży szkolnej”. Spotkanie odbędzie się w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych w sobotę 14 kwietnia 2012 r. Premiera filmu i spotkanie odbędzie się w ramach szerszej akcji edukacyjnej pod hasłem „Człowiek i góry”, organizowanej w 2012 r. przez Bieszczadzki Park Narodowy. Dla uczestników spotkania przygotowane zostały bezpłatne wydawnictwa Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Zewzględów organizacyjnych w imieniu organizatora BPN, prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 10 kwietnia 2012 r. na adres poczty elektronicznej:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
lub telefonicznie - tel. 13 461 1091
Rajd rowerowy przebiegać będzie po drogach i bezdrożach Pogórza Przemyskiego na trasie: Przemyśl, Wyszatyce, Małkowice, Niziny, Bolestraszyce, Przemyśl (ok. 33 km). Zbiórka uczestników w dn. 24.03.2012 r. (w sobotę) o godz. 10:30 na Placu Orląt Przemyskich. Wyjazd o godz. 10:45.
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie.
Do rajdu zaprasza Organizator Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego "Karpaty" 37 - 700 Przemyśl ul. Waygarta 3 Tel. 16 648 53 74 www.przemysl.pttk.pl
15 marca 2012 r., po prawie dwuletnim remoncie, oddany został do użytku przeworski dworzec PKP. W uroczystości, na zaproszenie Polskich Kolei Państwowych, uczestniczyli przedstawiciele miejskiego samorządu: przewodniczący Rady Miasta Przeworska Andrzej Rozpotyński wraz z radnymi, Burmistrz Przeworska Maria Dubrawska - Lichtarska i zastępca burmistrza Dariusz Łapa.
Muzeum w Przeworsku zaprasza na wystawę malarstwa Marcina Andrzeja Telegi "W starym domu". Wernisaż odbędzie się w galerii "Magnez" 3 marca 2012 r. o godz. 17:30 ul. Park 2. Wystawa potrwa do 1 kwietnia 2012.
Historia regionu, która zanika w świadomości jego mieszkańców, a staje się nauką "martwą", z której korzyść czerpie tylko garstka wtajemniczonych fachowców...Brr!, nic gorszego nie mogłoby chyba nas spotkać. Jak temu zaradzić? Na poprawę poziomu nauczania w podkarpackich szkołach różnego szczebla redakcja "Skarbów Podkarpackich" szans nie ma. Nasz pomysł to prezentacja historycznych, i nie tylko tematów pisanych przystępnie i ciekawie. Stąd coraz częściej pojawiające się materiały pod szyldem "Historie zapomniane" i "Dobra utracone".
Serdecznie zapraszamy do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy na imprezę z muzyką i dobrym jedzeniem, która odbędzie się 12 lutego 2012 r. (niedziela).