betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
Rajd - Szlakiem "Wujka Karola"
   7 sierpnia mija 60 lat od pierwszego pobytu Karola Wojtyły w Cisnej. Jego pasja do pieszych wycieczek górskich jest powszechnie znana. Choć po raz pierwszy pojawił się w Bieszczadach w 1952 roku, to jednak do samej miejscowości Cisna nie dotarł. Udało mu się to dopiero rok później podczas kilkudniowej wyprawy rozpoczętej w Ustrzykach Górnych i zakończonej w Komańczy. Uczestnicy, w większości studenci, by nie eksponować w czasach stalonowskich duchowego stanu ówczesnego księdza Karola, nazywali go podczas podróży "wujem". (Na zdjęciu pierwszy z lewej)
Więcej…
 
Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny '2013
   Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza do udziału w konkursie na "Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikat POT". Organizatorami konkursu są: na poziome centralnym - Polska Organizacja Turystyczna, natomiast na poziomie regionalnym - Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna. Regionalny etap konkursu trwa do 16.08.2013 r.
Więcej…
 
Wieczór z kresowym jadłem
   Gryczane, ziemniaczane czy drożdżowe bliny, kołduny z farszem z baraniny, kugelis ze skwarkami, rosolnik, kartacze, szpekuchy, cepeliny...Dla wielu są to obco brzmiące słowa. Ale dla wytrwałych smakoszy to przypomnienie niezwykłego smaku i aromatu. Bo właśnie taka jest kuchnia kresowa kojarząca się wykwintnymi potrawami o wyszukanych sposobach przyrządzania i szerokiej gamie doskonałych składników. To także wyśmienita dziczyzna oraz czerpanie z wschodnich tradycji kulinarnych: ukraińskiej, tatarskiej, litewskiej czy rosyjskiej. 
Więcej…
 
Historycznie o Przeworskiej Kolei Dojazdowej
   Głównym powodem, dla którego powstała Przeworska Kolej Dojazdowa był dowóz buraków cukrowych od plantatorów do Cukrowni w Przeworsku. cukrownia ta powstała w roku 1895, wybudował ją książę Andrzej Lubomirski. Przez pewien okres był to jedyny zakład zajmujący się przetwórstwem buraków cukrowych w Galicji. Przeworska cukrownia postrzegana była jako jedna z największych cukrowni na terenie całego kraju, doskonale radziła sobie z konkurencją zarówno polską jak i zagraniczną. Stała się również inspiracją do zakładania kolejnych zakładów tego typu na terenie Polski.
Więcej…
 
Archeologiczna Gać
   W historii polskiej archeologii mało jest takich miejsc jak Gać koło Przeworska. W świetle archeologicznym to właśnie ta wieś leżąca w powiecie przeworskim, jest symbolem tzw. okresu wpływów rzymskich. Dziś w każdym podręczniku dla młodych adeptów archeologii znajduje się chociażby krótka wzmianka o miejscu, o którym grono archeologów europejskich usłyszało już na początku XX wieku.

   W minionym roku ukazał się pierwszy, lecz już dawno napisany artykuł o wznowionych wykopaliskach w Gaci. Tekst napisany jest również w języku polskim (str. 12).

"CMENTARZYSKO Z OKRESU RZYMSKIEGO W GACI KOŁO PRZEWORSKA W ŚWIETLE NOWYCH BADAŃ" - pobierz
 
Konkurs "Pamiątka turystyczna z podkarpackiego' 2013"
   Regionalna Organizacja Turystyczna serdecznie zaprasza do udziału w nowym konkursie, który będzie inspiracją do różnorodnego spojrzenia na przedmioty - pamiątki - gadżety z naszego regionu.
Więcej…
 
Odkryto jednostki miar sprzed tysięcy lat
   Społeczności kultury łużyckiej i przeworskiej, których relikty budowli odkryto na obecnych ziemiach Polski, stosowały powtarzalne jednostki miary długości - to ustalenia dr. Tomasza Gralaka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Więcej…
 
Karpackie losy Wielkiej Wojny
   
   Wydawnictwo "Carpathia" z Rzeszowa, w przeddzień obchodów stulecia wybuchu w 1914 r. Wielkiej Wojny, przygotowało dzieło "Karpacka wojna trzech cesarzy na ziemi i w powietrzu czyli przez Beskidy, Bieszczady, Czarnohorę i Gorgany doby wielkiej wojny 1914 - 1918" prof. Andrzeja Olejko.

Więcej…
 
Podkarpackie znów na pierwszym miejscu
    Stało się ! Po latach nasze województwo znów jest (ex aequo z pomorskim) liderem Listy Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obydwa województwa mają po 136 wpisów, na drugim miejscu jest Śląskie (132), a na trzecim Lubelskie (110).
Więcej…
 
Marzenie o wielkości hrabiego Łosia
   Już za czasów swojego fundatora uchodziła za jedną z najciekawszych i najpiękniejszych rezydencji w kraju. "Pałac na górze za miastem z pawilonami, ogrodem i wszelkimi oficynami, przewyborną architekturą wymurowany" - opisywała tę perełkę klasycyzmu Geografia Galicyci w 1786 r. Nad niewielka rzeczką Tanwią, wśród malowniczego Roztocza lwowsko- tomaszowskiego rozłożyło się miasteczko Narol, któremu w XVIII w. jeden z właścicieli "podarował" swoistą perełkę, która do dziś jest ciągle jeszcze nieodkrytym architektonicznym klejnotem Polski. Narol położony jest 10 km od granicy z Ukrainą, niemal na granicy dwóch województw - podkarpackiego i lubelskiego, dawniej Galicji i Królestwa Kongresowego. 
Więcej…
 
Muzeum w Przeworsku w projekcie Wirtualne Muzea Podkarpacia
   W piątek 21 czerwca 2013 r. o godzinie 13.0 w sali balowej pałacu Lubomirskich odbędzie się oficjalna prezentacja Muzeum w Przeworsku na witrynie WIRTUALNE MUZEA PODKARPACIA. Prezentacji dokona Pan Bogdan Kaczmar dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz członkowie zespołu realizującego projekt. 

Tymczasem, już dziś zapraszamy na wirtualny spacer.
http://www.wmp.podkarpackie.pl/#muzeum=przeworsk

Projekt WIRTUALNE MUZEA PODKARPACIA realizuje Muzeum Okręgowe w Rzeszowie od 2010 r. Efektem kilkuletniej pracy zespołu Laboratorium 3D jest prezentacja w internecie podkarpackich muzeów, których pierwszą dziesiątkę zamyka Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo - Parkowy.

Więcej o projekcie
http://www.wmp.podkarpackie.pl/o-projekcie

Źródło: Muzeum w Przeworsku. Zespół Pałacowo - Parkowy
 
Pozostałości założeń dworskich
   Są dzieła tworzone z pasją, przekonaniem, że dokonują pewnej syntezy, zbierają fakty, tworzą obraz epoki. Są książki przygotowywane latami, składane jak cegiełki, układane w świątynię tradycji. Do tych fundamentów wiedzy o naszym regionie należy publikacje Sylwestra Polakowskiego "Pozostałości założeń dworskich województwa podkarpackiego. Przewodnik katalogowy", po lekturze której nikt nie będzie mógł spokojnie powiedzieć, że dbamy odpowiednio o naszą spuściznę historyczną.
Więcej…
 
Zabytkowa sensacja
    Niezwykłego odkrycia dokonali konserwatorzy pracujący przy renowacji prezbiterium kościoła w Kańczudze. Wszystko na to wskazuje, że budowla dotychczas uznawana za barokową, powstała prawdopodobnie znacznie wcześniej. Świątynia św. Michała Archanioła - uposażona przez znakomite rody: Pileckich, Lubomirskich, Odrowążów, Kostków i Sanguszków - odsłania dopiero pierwsze swoje tajemnice.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I K















Polsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat








IZBA CELNA W PRZEMYŚLU