betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik

Parki Narodowe

 

Nordic Walking Park


Bieszczadzka Kolejka Leśna

Regionalne mediaKomunikacja

pkp_logo

pks_logo

Pogoda

Pałac w Witkowicach PDF Drukuj Email
   Wieś Witkowice została założona w XIV wieku, należała wówczas do kasztelanii sandomierskiej. Około 1794 roku pochodząca z Kujaw średniozamożna szlachta Lubienniecy herbu Rola, w czasie licytacji nabyła od skarbu Austrii Witkowice. Około 1805 roku powstał we wsi pałac, prawdopodobnie został zaprojektowany przez jednego z najznaczniejszych architektów naszego klasycyzmu - Jana Kubickiego. Osoba ta znana jest z takich dzieł jak Belweder w Warszawie, pałace w Bejscach, Białaczewie oraz licznych budynkach rozsianych po terenie całego kraju.
   Z zewnątrz pałac prezentuje raczej surową formę, lecz jego wysmakowane wnętrze szczególnie część centralna należy do najlepszego przykładu boagatego klasycyzmu architektury tego okresu. Na uiwagę zasługuje salon założony na planie koła, nakryty płaską kopułą o wyszukanym ornamencie. Brat jednego z właścicieli w I poł. XIX wieku był najsłynniejszym malarzem (Piotr Michałowski), był twórcą dzieł o tematyce scen batalistycznych, wizerunków koni oraz portretów rodzinnych. W 1936 roku pałac uznano jako zabytek podlegający ścisłej ochronie. Podczas trwania II wojny światowej zespół pałacowy nie został naruszony przez wojenną zawieruchę. Prace malarskie Michałowskiego będące w posiadaniu pałacu, zostały bezpiecznie przewiezione do Lublina. Sam pałac przez wiele lat popadał w ruinę, był dewastowany oraz wykradany z pozostałości wyposażenia. Blisko 27 lat czekał na swojego nowego właścicela, który pojawił się 1997. Rok później przysąpiono do generalnego remontu posiadłości. Dziś efekt remontu jest imponujacy, lecz wizualnie ograniczony dla zwiedzających ponieważ w pałacu mieszka obecnie właściciel z rodziną. Wiadomo jednak iz pewną część wyposażenia pałacu stanowią antyki zakupione przez właściciela przed remontem pałacu. Z Niemiec przywiózł on perskie dywany a ze stolicy Francji, lampy. 

Tekst przygotowany w oparciu o materiały:
T. Budziński, "Zamki i Pałace Polski Południowo - Wschodniej", wyd. Libri Ressovienses, Rzeszów 1998.
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU