betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik

Parki Narodowe

 

Nordic Walking Park


Bieszczadzka Kolejka Leśna

Regionalne mediaKomunikacja

pkp_logo

pks_logo

Pogoda

Kościół OO. Bernardynów PDF Drukuj Email

   Usytuowany we wschodniej części Przeworska kościół i klasztor OO. Bernardynów ufundował w 1461 roku Rafał z Tarnowa - Marszałek Wielki Koronny, pan na Przeworsku i Jarosławiu.

   Nie ukończoną jeszcze budowlę przekazał 4 lata później Bernardynom, którzy kontynuowali prace budowlane. Był to wtedy dziesiąty w Polsce, klasztor Bernardynów, zakonników reguły św. Franciszka z Asyżu - Braci Mniejszych Obserwatorów w Przeworsku.

   Niszczycielskie najazdy nieprzyjaciół sprawiły, że gotycki klasztor pełnił ważne funkcje w systemie obronnym miasta. Tutaj mogły się schronić tysiące ludzi.  W północnej części mieści się kościół, w pozostałych trzech klasztor. Pośrodku kwadratowego zabudowania znajduje się wirydarz.

   Klasztorne prezbiterium wieńczy manierystyczny szczyt, którego wierzchołek zdobi żelazny krzyż z herbem Leliwa. W głębi wznosi się ośmioboczna wieża pochodząca z 1644 roku pełniąca kiedyś rolę dzwonnicy i strażnicy. 

   Klasztor i kościół to budowle gotyckie w pewnym stopniu zmienione w wyniku późniejszych remontów i przeróbek. W 1610 roku dachy budynków zostały pokryte karpiową dachówką.

   Kościół początkowo był jednonawowym budynkiem, jednak po remontach w 1764 roku prezbiterium podzielono. Boczne nawy otrzymały nową formę sklepienia - sklepienia krzyżowego. Wykonano również nowe okna.

   W XVIII wieku do kościoła dobudowano kaplicę. W jej wnętrzu znajduje się ołtarz z obrazem św. Antoniego - autorstwa Franciszka Lekszyckiego. 

   We wnętrzu kościoła uwagę przykuwają odrzwia wykute z kamienia, stalle z 1640 r., w stylu barokowym oraz olejne obrazy przedstawiające kolejne etapy drogi krzyżowej. Namalowane również przez ojca Franciszka Lekszyckiego - malarza zakonnego również autora obrazu św. Barbary umieszczonego w ołtarzu głównym. Pod zasłoną tego ołtarza przymocowany jest obraz Matki Boskiej Pocieszenia. 

   Ściany boczne kościoła zdobią obrazy m.in. obraz św. Franciszka, św. Michała Archanioła, Jezusa ukrzyżowanego, Jezusa łagodnie stąpającego po falach morskich, św. Józefa, św. Jana Kantego, św. Hieronima, obraz ukazujący Zwiastowanie NMP i inne.

   W latach 1961 - 1965 wykonano szereg robót konserwacyjno-remontowych w wyniku, których wykonano nowy dach nad kościołem, witraże, nowe organy 19-głosowe, efektowną instalację elektryczną, centralne ogrzewanie, odnowienie manierystycznego szczytu prezbiterium, nowe ławki i konfesjonały oraz wiele innych cennych dla obiektu prac. W czasie prac badawczych odkryto starą polichromię z XV wieku w krużganku przed zakrystią oraz fragment polichromii renesansowej na łuku oddzielającym prezbiterium od korpusu, barokowe freski ścienne. Miasto Przeworsk może poszczycić się wieloma zabytkowymi obiektami świadczącymi o jego znakomitości i randze przed wiekami, a Kościół i Klasztor OO. Bernardynów należą bez wątpienia do tych najpiękniejszych i najcenniejszych. 

Strona www

 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU