betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik

Parki Narodowe

 

Nordic Walking Park


Bieszczadzka Kolejka Leśna

Regionalne mediaKomunikacja

pkp_logo

pks_logo

Pogoda

Skansen KARPACKA TROJA PDF Drukuj Email
   Już w drugim tysiącleciu przed naszą erą na wzgórzu w Trzcinicy koło Jasła istniała dobrze zorganizowana osada. Od kilku dni działa tam archeologiczny skansen, w którym na turystów czeka wiele atrakcji.

   Najnowsza atrakcją Podkarpacia jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Obiekt, który jest częścią Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, miał być otwarty już rok temu, jednak powódź zniweczyła plany, zniszczyła budynki i cześć wyposażenia. W miniony weekend największe marzenie pomysłodawcy i twórcy skansenu, znanego archeologa i dyrektora muzeum, Jana Gancarskiego, ziściło się. Po wielu miesiącach popowodziowej odbudowy skansen udostępniono turystom.

   Jak mówi dyrektor, Karpacka Troja położona na wzgórzu tuż nad doliną rzeki Ropy, to obiekt o szczególnej wartości historycznej i kulturowej. Miłośnicy starożytności już na początku XIX wieku zwrócili na to miejsce uwagę, dopiero jednak w połowie lat 90. minionego wieku oraz w latach 2005-2009 odkrycia archeologiczne przyniosły sensacyjne odkrycia. Okazało się bowiem, że istniały tu osady obronne, które są najstarsze z dotąd odkrytych w Polsce. Archeolodzy znaleźli pierwsze ślady oddziaływania cywilizacji anatolijsko - bałkańskiej na ziemiach polskich. Odkopano około 160 tysięcy obiektów archeologicznych.


Różne kultury i tragiczny koniec grodu

   Już w początkach epoki brązu w dolinie Ropy zbudowano osadę warowną otoczoną wałem drewniano - ziemnym z palisadą, fosą i stromizną stoków, którą zamieszkiwała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowskiej (2100-1650 p.n.e.)
   Potem żyła tu ludność kultury Otomani - Füzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym znajdującej się pod wpływem zarówno kultury śródziemnomorskiej jak i bałtyckiej. W osadzie gromadzono bogactwa ze złota, srebra, bursztynu, brązu, fajansu, kości, rogów. Uprawiano ziemię, hodowano zwierzęta, handlowano.
   Także we wczesnym średniowieczu znajdował się tu potężny gród chroniony wałami o długości ponad 1250 m. Na początku XI wieku gród prawdopodobnie został zniszczony przez ogromny pożar. 

   Co możemy znaleźć w obecnej Karpackiej Troi? Zrekonstruowane fragmenty wałów obronnych, drogę, bramę, chaty z początków epoki brązu, chaty słowiańskie, wioskę kultury Otomani - Füzesabony sprzed 3500 lat.

   W budynku prezentowane są skarby archeologiczne, jak ozdoby, narzędzia czy piękna srebrna pochwa na miecz. Przedstawiono także sceny z życia dawnych mieszkańców. Wszystkie rekonstrukcje zostały wykonane w oparciu o wyniki badań naukowych oraz dostępną w tym zakresie wiedzę, mając na celu najwierniejsze odtworzenie rzeczywistości historycznej - mówi dyrektor Jan Gancarski. Na terenie skansenu zaplanowano wiele imprez, widowisk, turniejów, pokazów i zabaw dla dzieci.

Informacja dla turysty

   Pełne zwiedzanie skansenu z przewodnikiem trwa dwie godziny. Bilet normalny kosztuje 18 zł, ulgowy 13 zł, rodzinny (rodzice plus dwoje dzieci) 50 zł, dzieci do lat sześciu wchodzą do obiektu bezpłatnie.


Tekst: Marzena Kądziela
Źródło: Travel Trade Gazette

 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU