Nowy przewodnik po drewnianej architekturze Podkarpacia
Poniedziałek, 17 Marzec 2014 08:45

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna sygnuje nowy "Szlak Architektury Drewnianej. Podkarpackie", wydawnictwo uznane za najlepszy polski przewodnik turystyczny. Publikacja zawiera opisy 9 tras przebiegających przez podkarpacki odcinek Szlaku Architektury Drewnianej, w tym szczegółowe informacje na temat znajdujących się tam kościołów, cerkwi, zespołów zabudowy małomiasteczkowej, dworów, budownictwa wiejskiego zgromadzonego w skansenach m.in.: młynów, tartaków, kuźni, wiatraków, itp.

Więcej…
 
Poland is beautiful
Piątek, 07 Marzec 2014 10:44


Poland is beautiful.
Bogaczewicz Film Studio

 
Świat Obok Nas
Piątek, 07 Marzec 2014 09:37

W Galerii "Magnez" w Przeworsku w niedzielę 9 marca br. o godz. 16.30 midisaż wystawy "Świat obok nas. Obrzędowość doroczna na Śląsku" i spotkanie z autorem zdjęć Robertem Garstką. Wystawa wzbogacona jest fotografiami i eksponatami ilustrującymi współczesną obrzędowość doroczną w okolicach Przeworska. Takie zestawienie i porównanie, pozwoli na próbę przedstawienia wspólnych źródeł i treści polskich obrzędów. Wystawie towarzyszą lekcje muzealne.

 
Wystawa „Zabawka Moich Dziadków” w ratuszu
Czwartek, 27 Luty 2014 09:31

od 25 lutego 2014 r. w piwnicach przeworskiego ratusza można obejrzeć wystawę "Zabawka moich dziadków". Znajdują się na niej ręcznie zrobione przez wnuczków z dziadkami dawne zabawki: drewniane wózki, pukawki, proce oraz szmaciane lalki i przytulanki w ramach projektu "Kiedy babcia była mała, kiedy dziadek chłopcem był", zrealizowanego przez Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku.

Na zwiedzających czeka też niespodzianka - projekcja bajek na przeźroczach. Wystawa czynna będzie do 20 marca 2014 r., od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00

 
Polsko - ukraiński projekt promocji "Twierdzy Przemyśl"
Piątek, 21 Luty 2014 09:04

Twierdza Przemyśl to potężny zespół obiektów obronnych, jedna z 200 wielkich fortyfikacji stałych istniejących w Europie w 1914 r. oraz trzecia co do wielkości twierdza (po Antwerpii i Verdun). Jej budowę rozpoczęto w latach wojny krymskiej (1853-1856), gdy stosunki między Rosją i Austrią uległy znacznemu pogorszeniu, a nowa wojna była nieunikniona. Głównym celem twierdzy miała być obrona Bramy Przemyskiej na styku Kotliny Sandomierskiej i Karpat, którą od stuleci wiódł szlak handlowy z Polski i Rusi na Węgry. Jej znaczenie dodatkowo wzrosło, gdy pod koniec XIX wieku Przemyśl stał się ważnym węzłem kolejowym i drogowym na trasie z Wiednia do Lwowa. Po I wojnie światowej twierdza nie odegrała już ważniejszej roli, z czasem ulegając dewastacji. Obecnie jest zabytkiem, jedną z atrakcji turystycznych miasta i województwa podkarpackiego. Gdy wytyczano nowe granice po II wojnie światowej niektóre forty znalazły się po ukraińskiej stronie granicy.

Więcej…
 
Spotkanie bractwa św. Jakuba Apostoła
Piątek, 21 Luty 2014 08:42

Bractwo św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku zaprasza na spotkanie pt. Podkarpacka Droga św. Jakuba Via Regia i Camino Frances, które odbędzie się 22 lutego br. o godz. 16.00 w kościele św. Krzyża w Rzeszowie (ul. 3-go Maja). Spotkanie poprowadzą Małgorzata i Stanisław Dąbkowie, członkowie Bractwa św. Jakuba, którzy odbyli pielgrzymkę do Santiego de Cpompostela Drogą Francuską w 2013 r. Gościem spotkania będzie Jacek Hołub, współautor przewodnika dla pielgrzymów i turystów pt. "Droga św. Jakuba Via Regia. Podkarpackie".

źródło: Skarby Podkarpackie

 
Galeria "Magnez" zaprasza na wystawę
Wtorek, 18 Luty 2014 12:51

W imieniu organizatorów zapraszamy na wystawę "Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim", w fotografii Roberta Garstki. Wystawa współorganizowana z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Katowicach czynna do 30 marca br. Do obejrzenia w Galerii "Magnez" w Przeworsku. Robert Garstka dokumentuje zabytki i przyrodę. Jego pasją stało się fotografowanie człowieka w kontekście obrzędu, zwyczaju. Jest fotografem z zacięciem etnograficznym, z pasją przemierzającym wsie i miasteczka śląskie w poszukiwaniu żywych i autentycznych tradycji, zwyczajów i obrzędów. Owocem jego kilkuletniej pracy dokumentacyjnej i badawczej jest wystawa oraz towarzyszący jej ponad dwustustronicowy album.

Więcej…
 
Korzenie tradycji rodzinnej
Poniedziałek, 17 Luty 2014 11:44

Muzeum w Przeworsku zaprasza w piątek 21 lutego br., o godz. 18.30 na kolejne spotkanie tematyczne. Tym razem pt. " Korzenie tradycji rodzinnej. Przeworskie rody mieszczańskie w XVIII-XX wieku". Poprowadzi je kustosz Małgorzata Wołoszyn. Obowiązuje rezerwacja miejsc tel. 16 648 71 45 wew. 25. Wstęp - 1 zł

Plakat - tutaj

 
Podziemia ma Rzeszów, Jarosław. Będą i przemyskie
Wtorek, 11 Luty 2014 08:38

Podziemny Przemyśl ma szansę stać się jedną z głównych atrakcji w Polsce. Pod miastem ciągną się średniowieczne kanalizacyjne tunele. Zinwentaryzowano już szereg odcinków o łącznej długości...21 kilometrów. Kolektory łączą Staromiejski Rynek z Kazimierzowskim Zamkiem, przebiegają wzdłuż najstarszych klasztorów. Konserwatorzy chcą zbadać jedną z hipotez mówiącą o kanale przebiegającym pod korytem Sanu.

Więcej…
 
Zimą też można się dobrze bawić
Piątek, 31 Styczeń 2014 10:41

Zima to śnieg i mknące po nim sanie, a kulig to niesamowita frajda. Siedlisko Janczar w Pstrągowej, na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki, zaprasza do skorzystania z możliwości przejażdżki do pięknej okolicy saniami zaprzęgniętymi w konie.

Więcej…
 
Konserwatorskie podsumowanie 2013 r.
Czwartek, 30 Styczeń 2014 09:27

Polichromia, jaka została odkryta w kościele parafialnym w Kańczudze, to największa perełka konserwatorka minionego roku na Podkarpaciu. Zdaniem dr Grażyny Stojak Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków malowidła odkryte na sklepieniu pod grubą warstwą tynku to unikat, na którym artysta przedstawił także rośliny, które już wyginęły. Największym wydarzeniem roku było jednak wpisanie na Listę UNESCO czterech podkarpackich cerkwi: w Radrużu, Chotyńcu, Turzańsku i Smolniku.

Więcej…
 
I dla ducha i dla ciała
Wtorek, 28 Styczeń 2014 13:16

W sobotę, 1 lutego br. czeka nas niezwykłe artystyczne wydarzenie w Grand Hotelu w Rzeszowie. Wieczór kuchni żydowskiej w artystycznej oprawie przedstawienia sztuki "Dybuk" w wykonaniu Teatru Przemieście. Tytułowy "dybuk" to w mistycyzmie i folklorze żydowskim zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby, a sam dramat "Dybut" jest jednym z najsłynniejszych utworów w języku jidysz. I jest tym dla teatru żydowskiego, czym dla polskiego są "Dziady". A po "strawie dla duch" czeka nas festiwal tradycyjnych dań żydowskich, m.in. filet z pstrąga z kuglem, czulent z wołowiną, karp po żydowsku czy tradycyjna chałka i maca.

Szczegółowy plakat - tutaj

 
Promocje REGIO dla Przeworska
Piątek, 24 Styczeń 2014 10:43

Od 1 stycznia 2014 r. do specjalnej oferty promocyjnej na tańsze przejazdy pociągami REGIO zostały włączone relacje z/do Przeworska, zarówno przy zakupie biletów jednorazowych jak również odcinkowych miesięcznych:

  • bilety jednorazowe Rzeszów - Przeworsk 6,00 zł (cena dotychczasowa 10,60 zł), Przeworsk - Przemyśl 7,50 zł (cena dotychczasowa 13,50 zł)
  • bilety odcinkowe miesięczne: Rzeszów - Przeworsk 165,00 zł (cena dotychczasowa 219,00 zł), Przeworsk - Przemyśl 165,00 (cena dotychczasowa 259,00 zł).


Z dniem wejścia w życie nowego rozkładu jazdy pociągów, tj. od 15.12.2013 r. został uruchomiony przyśpieszony pociąg REGIO "Niedźwiadek" kursujący w relacji:

  • Rzeszów (odj. 15:37) - Przeworsk (przyj. 16:03) - Przemyśl (przyj. 16:55);
  • Przemyśl (odj. 5:14) - Przeworsk (odj. 6.08) - Rzeszów (przyj. 6:35).
 
Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU