Odkryto jednostki miar sprzed tysięcy lat
Wtorek, 16 Lipiec 2013 09:20
   Społeczności kultury łużyckiej i przeworskiej, których relikty budowli odkryto na obecnych ziemiach Polski, stosowały powtarzalne jednostki miary długości - to ustalenia dr. Tomasza Gralaka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Więcej…
 
Karpackie losy Wielkiej Wojny
Poniedziałek, 15 Lipiec 2013 09:59
   
   Wydawnictwo "Carpathia" z Rzeszowa, w przeddzień obchodów stulecia wybuchu w 1914 r. Wielkiej Wojny, przygotowało dzieło "Karpacka wojna trzech cesarzy na ziemi i w powietrzu czyli przez Beskidy, Bieszczady, Czarnohorę i Gorgany doby wielkiej wojny 1914 - 1918" prof. Andrzeja Olejko.

Więcej…
 
Podkarpackie znów na pierwszym miejscu
Czwartek, 11 Lipiec 2013 07:39
    Stało się ! Po latach nasze województwo znów jest (ex aequo z pomorskim) liderem Listy Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obydwa województwa mają po 136 wpisów, na drugim miejscu jest Śląskie (132), a na trzecim Lubelskie (110).
Więcej…
 
Marzenie o wielkości hrabiego Łosia
Środa, 26 Czerwiec 2013 08:19
   Już za czasów swojego fundatora uchodziła za jedną z najciekawszych i najpiękniejszych rezydencji w kraju. "Pałac na górze za miastem z pawilonami, ogrodem i wszelkimi oficynami, przewyborną architekturą wymurowany" - opisywała tę perełkę klasycyzmu Geografia Galicyci w 1786 r. Nad niewielka rzeczką Tanwią, wśród malowniczego Roztocza lwowsko- tomaszowskiego rozłożyło się miasteczko Narol, któremu w XVIII w. jeden z właścicieli "podarował" swoistą perełkę, która do dziś jest ciągle jeszcze nieodkrytym architektonicznym klejnotem Polski. Narol położony jest 10 km od granicy z Ukrainą, niemal na granicy dwóch województw - podkarpackiego i lubelskiego, dawniej Galicji i Królestwa Kongresowego. 
Więcej…
 
Muzeum w Przeworsku w projekcie Wirtualne Muzea Podkarpacia
Czwartek, 20 Czerwiec 2013 07:59
   W piątek 21 czerwca 2013 r. o godzinie 13.0 w sali balowej pałacu Lubomirskich odbędzie się oficjalna prezentacja Muzeum w Przeworsku na witrynie WIRTUALNE MUZEA PODKARPACIA. Prezentacji dokona Pan Bogdan Kaczmar dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz członkowie zespołu realizującego projekt. 

Tymczasem, już dziś zapraszamy na wirtualny spacer.
http://www.wmp.podkarpackie.pl/#muzeum=przeworsk

Projekt WIRTUALNE MUZEA PODKARPACIA realizuje Muzeum Okręgowe w Rzeszowie od 2010 r. Efektem kilkuletniej pracy zespołu Laboratorium 3D jest prezentacja w internecie podkarpackich muzeów, których pierwszą dziesiątkę zamyka Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo - Parkowy.

Więcej o projekcie
http://www.wmp.podkarpackie.pl/o-projekcie

Źródło: Muzeum w Przeworsku. Zespół Pałacowo - Parkowy
 
Pozostałości założeń dworskich
Czwartek, 13 Czerwiec 2013 09:20
   Są dzieła tworzone z pasją, przekonaniem, że dokonują pewnej syntezy, zbierają fakty, tworzą obraz epoki. Są książki przygotowywane latami, składane jak cegiełki, układane w świątynię tradycji. Do tych fundamentów wiedzy o naszym regionie należy publikacje Sylwestra Polakowskiego "Pozostałości założeń dworskich województwa podkarpackiego. Przewodnik katalogowy", po lekturze której nikt nie będzie mógł spokojnie powiedzieć, że dbamy odpowiednio o naszą spuściznę historyczną.
Więcej…
 
Zabytkowa sensacja
Środa, 12 Czerwiec 2013 12:40
    Niezwykłego odkrycia dokonali konserwatorzy pracujący przy renowacji prezbiterium kościoła w Kańczudze. Wszystko na to wskazuje, że budowla dotychczas uznawana za barokową, powstała prawdopodobnie znacznie wcześniej. Świątynia św. Michała Archanioła - uposażona przez znakomite rody: Pileckich, Lubomirskich, Odrowążów, Kostków i Sanguszków - odsłania dopiero pierwsze swoje tajemnice.
Więcej…
 
17. Prezentacje Twórczości Ludowej
Wtorek, 28 Maj 2013 11:20
   Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zaprasza 2 czerwca na plenerowe pokazy twórczości, rzemiosła i ginących zawodów. W malowniczej scenerii dawnej wsi przybliży niezwykłe barwne tradycje regionu Lasowiaków i Rzeszowiaków.
Więcej…
 
Dawni Madziarzy
Wtorek, 28 Maj 2013 10:43
 
Jarosław będzie miał dwie podziemne trasy turystyczne
Poniedziałek, 13 Maj 2013 09:27
   Wejście do tej pierwszej, istniejącej od 29 lat, znajduje się pod prywatną kamienicą i można ją zwiedzać wyłącznie po umówieniu się telefonicznym z przewodnikiem. Wcześniej odpowiedzialne było za nią Muzeum Kamienica Orsettich.
Więcej…
 
Nowa Informacja Turystyczna "Stacja Przemyśl"
Poniedziałek, 06 Maj 2013 13:13
   W dniu 24 kwietnia, o godzinie 10.00 odbyło się uroczyste otwarcie Punktu Informacji turystycznej pn. "Stacja Przemyśl" w holu głównym dworca PKP. W imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla uroczystościom towarzyszył Pan Wojciech Błachowicz Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, który otworzył symbolicznym przecięciem wstęgi działalności punktu it.
Więcej…
 
Międzynarodowe spotkanie promujące projekt
Czwartek, 18 Kwiecień 2013 07:48
   W ramach projektu "Traditional adn wild" tworzone są w pięciu regionach Europy Środkowej (na terenie Polski, Czech, Słowenii i na Węgrzech) profesjonalnie wyposażone sale wystawowe i ogrody botaniczne. Pomagają one w edukacji oraz propagowaniu informacji wśród różnych grup ludności na temat dziko występujących roślin. Pierwszą inwestycją była sala wystawowa - dom ludowy - otwarty pod koniec października 2012 r. w Kunadacs na Węgrzech. Z kolei w Podkarpackiem stworzono pokój wystawienniczy, który zlokalizowany jest w jednej z zabytkowych chałup na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. 
Więcej…
 
ETNOdzieła ze słomy
Środa, 17 Kwiecień 2013 14:49
    Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zapraszam 21 kwietnia na kolejne twórcze działania w skansenie. Tym razem będzie można nauczyć się wyplatania ozdób ze słomy.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU