Taurus zaprasza do Rzeszowa
Czwartek, 18 Październik 2012 14:22

  W niedzielę, 21 października br. od godz. 14.00, organizowany jest Dzień Otwartych Drzwi w restauracji motelu należącym do Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego "Taurus", przy ul. Podkarpackiej 190 w Rzeszowie.

Więcej…
 
Podkarpckie dostało "Oskara"
Czwartek, 18 Październik 2012 11:45
   Książka "Ludowe obrzędy doroczne w Polsce południowo - wschodniej", autorstwa Andrzeja Karczmarzewskego jest tegorocznym laureatem Ludowych Oskarów. Wydawnictwo, przygotowane przez Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, oddział Muzeum Okręgowego, ma również szansę na zdobycie specjalnej nagrody internautów. Głosowanie trwa do 21 października. Więcej informacji na ten temat na stronie www.kulturaludowa.pl
Więcej…
 
Otwarcie wystawy: Żydzi w Przeworsku do roku 1939
Środa, 10 Październik 2012 11:58
Dyrektor Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo - Parkowego p. Bożena Figiela wraz z autorką wystawy p. Małgorzatą Wołoszyn
zapraszają na otwarcie wystawy
pt. "Żydzi w Przeworsku do roku 1939".

niedziela, 14 października 2012 r. godz. 17.00, galeria "Magnez"

wystawa czynna od 7 października do 2 grudnia 2012 r.



wystawę zorganizowano ze zbiorów:
Muzeum w Przeworsku, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Oddział Stara Synagoga, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, Archiwum Państwowego w Przemyślu, zbiorów prywatnych Pana Andrzeja Świtalskiego.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy
 
Rodzinna przygoda w muzeum
Środa, 10 Październik 2012 09:12
   Do czego prababci i pradziadkowi służyły kałamarz, stalówka i pióro? Już w najbliższą niedzielę wszystkie tajemnice dawnej szkoły wyjaśnią muzealnicy ze skansenu w Kolbuszowej.
Więcej…
 
"Traditional and wild"
Środa, 03 Październik 2012 13:18
   Od 1 maja 2011 roku Stowarzyszenie Pro Carpathia wspólnie z partnerami z Czech, Węgier i Słowenii realizuje projekt pn. „Promocja tradycyjnych form zbieractwa dzikich roślin w celu zniwelowania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie Środkowej”. Głównym celem projektu jest zachowanie wiedzy z zakresu ochrony tradycyjnego zbieractwa ziół i roślin, jako elementu dziedzictwa kulturowego regionów Europy Środkowej.
Więcej…
 
Remont przemyskiego zamku
Środa, 03 Październik 2012 09:31
   Na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu dobiegły końca prace związane z przebudową wzgórza zamkowego. Ich wykonawca - firma Skanska podpisała kolejny kontrakt - na remont i modernizację pozostałych zamkowych pomieszczeń. Prace te potrwają do grudnia br.
Więcej…
 
Niezwykłe odkrycie w Sanoku
Środa, 22 Sierpień 2012 14:32
   Po wielu tygodniach żmudnej pracy sannocy archeolodzy, odkryli na rewitalizowanym przez miasto Sanok placu św. Michała, to na czym wszystkim najbardziej zależało, czyli zarys kościoła św. Michała. Odkrycie ma ogromne znaczenie nie tylko dla historii lokalnej, ale przede wszystkim dla historii Polski. 
Więcej…
 
II Karpacki Festiwal Archeologiczny
Poniedziałek, 13 Sierpień 2012 15:07
   

   Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy
w dniach 17-19 sierpnia 2012 roku
organizuje II Karpacki Festiwal Archeologiczny.

  
W wydarzeniu tym weźmie udział ponad 250 odtwórców z epoki kamienia, brązu oraz wczesnego średniowiecza.
 
Ostatnie - 35.- "Skarby Podkarpackie"
Piątek, 03 Sierpień 2012 13:11
   Kolejny, "etnograficzny" numer "Skarbów Podkarpackich", tym razem ze wskazaniem na północ naszego województwa, czeka na Czytelników. W jego przygotowaniu nieoceniona okazała się pomoc Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Oddziału Muzeum Okręgowego. Dzięki pozyskanym od nich materiałom mogliśmy przedstawić grupy etnograficzne Rzeszowiaków i Lasowiaków. Kolejny zespół stanowią teksty, przygotowane przez etnografów, opisujące zjawisko "oddziałów turków", i o tych powszechnie znanych "wielkanocnych, ale także i... "noworocznych" z Urzejowic. Współgra z tym materiał o regionalnych szopkach bożonarodzeniowych oraz ciekawe dywagacje na temat obecności Duńczyków i Szwedów, jako osiedlonych jeńców w XVII i XVIII w. w wioskach na obszarze Podkarpacia. Za "flagowe okręty" wśród instytucji chroniących spuściznę ludową w regionie uważa się Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Na północy niewątpliwie należałoby do tej listy dodać wspomniane już Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, ale także Zajazd-Camping-Skansen "Pastewnik" w Przeworsku, Muzeum Regionalne w Sołonce, czy Muzeum Wsi Markowa. Nie mogło zabraknąć przy tej okazji tekstów o bruśnieńskiej kamieniarce czy drzeworytach płazowskich, fenomenie artystycznym wyróżniającym się tak mocno na mapie etnograficznej Polski.


Więcej…
 
Podkarpackie na trzecim miejscu
Środa, 01 Sierpień 2012 08:55
   10 lipca br. na "Listę Produktów Tradycyjnych" prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa o Rozwoju Wsi wpisano kolejne produkty z Podkarpacia. Zarejestrowano boczek swojski pilzneński, polędwicę swojską pilzneńską, olej podkarpacki, barszcz kwaszony z buraka ćwikłowego oraz wiśniówkę jasielską. Na Liście wpisano dotychczas 983 produkty i potrawy, z czego nasze województwo ma 111 pozycji i zajmuje trzecie miejsce w kraju pod tym względem.
Więcej…
 
Niedziela na Drodze św. Jakuba Via Regia
Wtorek, 31 Lipiec 2012 08:46
 
Muzeum Ziemi Leżajskiej - zaprasza
Poniedziałek, 30 Lipiec 2012 12:38
   Muzeum Ziemi Leżajskiej powstało z początkiem stycznia 2008 roku. Jego siedziba ulokowana jest w XVIII-wiecznym Dworze Starościńskim. Gromadzi eksponaty związane z tradycją i kulturą Ziemi Leżajskiej. Aktualnie posiada trzy ekspozycje: Historyczną Miasta i Regionu, Browarnictwa oraz Etnograficzno - zabawkarską.
   Działalność Muzeum urozmaicają wystawy czasowe, wykłady, seminaria popularno - naukowe oraz projekcje filmowe. Dla dzieci i młodzieży Muzeum organizuje lekcje muzealne połączone z warsztatami. Mają one na celu wprowadzenia najmłodszych w tematykę muzealną. Podczas zwiedzania dla turystów udostępnione są również podziemia Dworu Starocińskiego.
Więcej…
 
Weekend w kolbuszowskim skansenie
Czwartek, 26 Lipiec 2012 09:48
   Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, zaprasza do skansenu na dwa dni pełnych warsztatów, spotkań poetyckich czy możliwości wysłuchania interesujących prelekcji dotyczących pszczelarstwa.
 

Więcej…
 
Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I K















Polsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat








IZBA CELNA W PRZEMYŚLU