betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
"Skarby Podkaprackie" odsłaniają zapomniane historie PDF Drukuj Email
   Pokazujcie Podkarpacie jakie mało kto zna, rozpoznaje czy też pamięta. Odsłaniajcie te podkłady historii i kultury, które są zapomniane przez ogół - te zdania Wiesława Walata, jednego z rzeszowskich regionalistów, przyświecają redakcji "Skarbów" od samego początku ukazywania się wydawnictwa.

Ściągnij "Skarby Podkarpackie" nr 28

   Na okładce najnowszego numeru "Skarbów Podkarpackich" znajduje się od zdjęcia wyjątkowego w swej unikalności, drewnianego stropu z kaplicy klasztoru jezuitów w Starej Wsi, która dość rzadko udostępniana jest do zwiedzania. Tuż za nim znaleźć można informację o nagrodzie przyznanej Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Podkarpackie muzea posiadają w swych zasobach prawdziwe dzieła sztuki. Tym razem pokazujemy to na przykładzie obrazu Łowy kalidońskie Abrahama van Diepenbeecka, współpracownika Rubensa, pochodzącego z Galerii Dąmbskich a przechowywanego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Z tematem myśliwskim konweniuje się następny tekst o rabsicach czyli kłusownikach. problem niezwykle ciekawy, tajemniczy, ocierający się o magię i czary, jeszcze w XIX w. popularny na terenie Puszczy Sandomierskiej.

     Czy na Podkarpaciu można znaleźć Tyrolską Madonnę? Na to pytanie odpowiedzą twierdząco mieszkańcy Korniaktowa Południowego, którzy od ponad 130 lat modlą się do rzeźby Madonny z Dzieciątkiem przywiezionej z Austrii. A ile osób wie, że w naszym regionie znajdują się najstarsze w Polsce wrota carskie z XV wieku? Kiedyś przechowywano je w cerkwi w Bałuciance, dzisiaj są ozdobą i dumą Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Czy w naszym województwie znajduje się obraz - panorama? No nie tak wielka jak Panorama Racławicka we Wrocławiu, ale jest. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu udostępniło do zwiedzania ponad stuletnią tzw. małą Panoramę Somosierra, autorstwa Wojciecha Kossaka i Michała Wywiórskiego. 

   Ile jest pałaców na Podkarpaciu? Dużo - odpowie każdy, ale wymienić potrafi jedynie Łańcut, bo Krasiczyn czy Baranów to już zamki. O pałacu w Grębowie mało kto wie, a jest to perła architektury przypominająca warowne toskańskie fortalicje. Skąd przybyli na tereny Bieszczadów i Beskidu Niskiego Łemkowie? Kto wie, że Józef Mehoffer, najwybitniejszy malarz polskiego modernizmu, urodził się w Ropczycach? A kto, że Wojciech Durek, twórca największych rzeźb monumentalnych religijnych i patriotycznych XX-lecia międzywojennego pochodzi z Małej koło Ropczyc? Co to znaczy szurzym, a co zełwa? Na te i wiele innych pytań szukajcie Państwo odpowiedzi w najnowszych "Skarbach Podkarpackich"

Tak więc bezpłatny numer - przedostatni z projektu "Turystyka bez granic..." - oddajemy Czytelnikom do lektury. Czy następny będzie już ostatni?

   Projekt "Turystyka bez granic - wzmocnienie współpracy transgranicznej w turystyce w oparciu o zrównoważony rozwój środowiska", współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Współpracy Transgranicznej Rzeczypospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I K















Polsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat








IZBA CELNA W PRZEMYŚLU