betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
VIII Spotkanie Trzech Kultur w Leżajsku PDF Drukuj Email
   "VIII Spotkanie Trzech Kultur w Leżajsku" odbędzie się 12 września 2010 r. na Placu Targowym w zabytkowej części miasta Leżajska. Spotkanie jest imprezą cykliczną, odbywającą się w tym roku po raz ósmy. Idea imprezy związana jest w znacznym stopniu z historią regionu podkarpackiego, zamieszkałego niegdyś głównie przez trzy nacje: Polaków, Żydów i Rusinów. Początkowo impreza funkcjonowała jako Dni Kultury Żydowskiej, ze względu na jej popularność organizatorzy postanowili rozszerzyć formułę.
  
   Głównym celem Festiwalu jest promowanie i wspieranie twórczości artystycznej, a szczególnie zachowanie i popularyzacja muzyki charakterystycznej dla kultury polskiej, żydowskiej i ukraińskiej. Pomysłodawcy Spotkanie i jego organizatorzy chcą zmienić stereotypowe postrzeganie przedstawicieli innych nacji zamieszkujących przed laty nasze miasto, przybliżyć ich dorobek kulturalny i uświadomić wspólne dziedzictwo kulturowe i ich wzajemne przenikanie się. 
   Poszczególne kultury reprezentowane będą przez renomowane zespoły krajowe i zagraniczne m.in.:
- kultura polska: Zespół Pieśni i Tańca "ŚLĄSK", Zespół Folkowy "Krywań" z Zakopanego, Chór Męski i Orkiestra Kameralna NCK "Sokół" w Nisku
- kultura ukraińska: Tercja Pikardyjska (Ukraina)
- kultura żydowska: Justyna Steczkowska z zespołem (program "Alkimja".
   Planowane jest spotkanie autorskie Jerzego Fąfary promujące wydanie pozycji: "Chasydzi w Leżajsku i "Leżajskie Legendy" (Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu).

   W trakcie trwania koncertów festiwalowych na placu zorganizowane będą warsztaty tańca polskiego, ukraińskiego i żydowskiego prowadzone przez profesjonalnych instruktorów dla publiczności.
   Imprezę uświetnią:
- wystawa fotograficzna "Jeden świat - trzy kultury" opracowana przez Klub Fotograficzny "Optikos",
- wystawa dokumentów i zbiorów "Leżajsk na przełomie wieków",
- prezentacja i degustacja tradycyjnych potraw kuchni polskiej, żydowskiej i ukraińskiej,
- kiermasz twórców rękodzieła artystycznego.

   Idea Leżajskiego Festiwalu niesie ze sobą duży potencjał na zrozumienie tradycji i kultury naszych przodków oraz stanowi podstawę do przeciwdziałania ksenofobii oraz nietolerancji.


 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I K















Polsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat








IZBA CELNA W PRZEMYŚLU