betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
20 numer "Skarbów" po liftingu PDF Drukuj Email
   Bezpłatny dwumiesięcznik "Skarby Podkarpackie" wszedł w czwarty rok ukazywania się. Najnowszy 20 już numer jest po poważnym "liftingu". Doszliśmy do wniosku, że po tylu latach ukazywania się i doświadczeniach potrzebne są zmiany w naszym wydawnictwie. Mam nadzieję, że nowy układ graficzny ułatwi lekturę czasopisma czytelnikom - mówi Krzysztof Zieliński, redaktor naczelny "Skarbów".

   Rozpoczyna je tekst o zaniedbanych w ochronie i upamiętnieniu miejsc po niezachowanych prawosławnych i greckokatolickich cerkwiach na obszarze Zasania, Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Na szczęście poza morzem złych przykładów jego autor Stanisław Kłos podaje i kilka pozytywnych działań. kolejny materiał pokazuje, jak Stowarzyszenie Dziedzictwo Mniejszości Karpackich z Zagórza do swoich akcji ratowania cmentarzy, dołącza plan wyremontowania murowanej cerkwi w Olchowej. Po raz pierwszy na łamach zamieszczony został wywiad, z dr Grażyną Stojak, Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Przepytana "w temacie zabytków" opowiada o już zakończonych pracach, planach na najbliższą przyszłość oraz filozofii działań i wydawania pieniędzy, aby ocalić to, co najcenniejsze, wiekowe i niepowtarzalne. 
   Najobszerniejszym tekstem jest materiał ilustrowany 20 zdjęciami o drewnianej, barokowej rezydencji Lubomirskich w Kolbuszowej, rozebranej około 200 lat temu. Gdyby przetrwała byłaby obiektem porównywalnym do Krasiczyna, Łańcuta czy Baranowa Sandomierskiego. Prezentujemy ją tak obszernie, aby z jednej strony uzmysłowić olbrzymią stratę dla kultury materialnej regionu, a z drugiej ocalić pamięć o tym zabytku - mówi Krzysztof Zieliński.
   Kontynuowane są także stałe elementy: o żydowskich nekropoliach, o dawnych właścicielach Rzeszowa, opisywane sa wodne wyprawy rzekami Podkarpacia (tym razem po rzece Szkło), cenne świątynie w cyklu "Sanktuarium" (kościół w Jaśliskach i cerkiew w Jarosławiu). W "Skarbach Słowacji" prezentowane są dzieła sztuki za południową granicą, a w "Historiach prawdziwych" relacjonowane losy ludzi uwikłanych w "dziejowych młynach".
   Z większych materiałów polecam dwugłos o losach Galerii Dąmbskich z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie: o jej przeszłości i zawartości oraz kalendarium sporu o prawa własności do niej - zachęca do lektury redaktor Zieliński.


 Bezpłatne egzemplarze "Skarbów Podkarpackich" czekają w siedzibie wydawcy Stowarzyszeniu "Pro Carpathia" w Rzeszowie, na ulicy Gałęzowskiego 6/317. Wersja elektroniczna w postaci PDF dostępna jest także na stronie internetowej www.skarbypodkarpackie.pl
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU