betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
Tajemnicze światło gromnic PDF Drukuj Email
    Jeszcze trwa czas kolęd, a Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowuje się do popularyzacji kolejnego wydarzenia w polskim kalendarzu obrzędowym: święta Matki Boskiej Gromnicznej. Obok cieszących się zasłużonym zainteresowaniem warsztatów etnograficznych pn. "Jak to drzewiej bywało" zostanie zorganizowany pokaz wyrobu gromnic z wosku pszczelnego, sposobami z dawien dawna praktykowanymi na wsi lasowiackiej, który zapoczątkuje nowy cykl spotkań etnograficznych "Wokół tradycji"
   
   W ramach tego cyklu zapraszamy do muzeum twórców ludowych i zespoły folklorystyczne z repertuarem teatralno - obrzędowym, aby zaprezentowali młodym ludziom to odchodzące w przeszłość dziedzictwo kultury ludowej
- mówi etnograf Elżbieta Skromak, adiunkt Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Na 26 stycznia zaplanowaliśmy pokaz wyrobu gromnic, w wykonaniu Tadeusza Małyszy z Bukowej. Zapisy grup szkolnych przyjmujemy pod nr te. 15 844 85 56 w.15.
   Dodatkową atrakcją tego spotkania będzie towarzyszacy mu niecodzienny koncert kolęd. Jak przystało na Muzeum, przypomniane zostaną kolędy dawne, dziś już nieznane młodszym pokoleniom. Zaśpiewa je zespół z Rudy Solskiej, odnoszący sukcesy na dorocznych ogólnopolskich przeglądach, a w 1996 uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Zespół tworzą kobiety wiejskie zafascynowane dawnym folklorem i kultywujące tradycję pieśni ludowych, w tym również kolęd.
   W nowoczesnym świecie coraz chętniej sięgamy do dziedzictwa kultury materialnej i duchowej ziemi, na której przyszło nam życ, a Muzeum jest miejscem, gdzie to dziedzictwo znajduje się w centrum uwagi. 

Tekst: K.Zieliński "Pro Carpathia"
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU