betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
Sam pomysł, to nie wszystko PDF Drukuj Email
   Dźwiniacz Dolny w gminie Ustrzyki Dolne - przed wojną 119 numerów i 917 mieszkańców. Dzisiaj 50 domów, w których mieszka 236 osób. Bieszczadzka codzienność, w której kilka lat temu pojawiły się symptomy zmian na lepsze. Najpierw w latach 2006 - 2007 Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne pomogły, posiłkując się funduszami z edycji Programu "Działaj Lokalnie", utworzyć Ekomuzeum "Hołe", łączące w sieci rozproszone w terenie obiekty, które tworzą "żywą" kolekcję, obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców.

   Jednym z etapów szlaku była wioska Dźwiniacz Dolny. To był ten impuls wzmocniony przez kilku aktywnych mieszkańców, w efekcie czego powstało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dźwiniacz Dolny. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęli tworzenie Centrum Informacyjno - Dokumentacyjne Ekomuzeum "Hołe", szukając pieniędzy na remont oraz przebudowę opuszczonego na początku lat 70. ubiegłego wieku i niszczejącego budynku dawnej szkoły.
   Wprawdzie jeszcze w latach 90. władze gminy dały pieniądze na zakup materiałów, ale były to tylko doraźne remonty. Brakowało przede wszystkim sanitariatów i na to poszły pierwsze uzyskane pieniądze. Zaczęto w budynku organizować spotkania, zabawy, wesela cały zysk przeznaczając na remont. W efekcie w tym roku wymieniono okna w sali głównej, a jej ściany przesłonięto płytami, pojawiły się meble, a do końca grudnia skończy się remont kuchni.
   W 2010 roku liczymy przede wszystkim na środki z programu Lider+, a także z funduszu sołeckiego. W sumie może być tego i z 20 tysięcy złotych - wylicza Roman Glapiak, członek zarządu Stowarzyszenia.
   Razem z prezesem Władysławem Tarnawskim liczą, że środku te pójdą na dokończenie remontu pomieszczeń parteru oraz wymianę pozostałych okien i drzwi. W 2011 czeka ich remont i ocieplenie elewacji zewnętrznej. Może w międzyczasie pojawią się dodatkowe pieniądze. A wtedy moglibyśmy wyremontować pomieszczenia I piętra na pokoje gościnne dla letników. To dałoby stały dochód i pewność jutra - mówi Adam Glapiak.  

   Centrum Informacyjno - Dokumentacyjne docelowo będzie miało ekspozycję przyrodniczo - historyczną wraz z wzorcownią wyrobów miejscowych rękodzielników działających przy szlaku Ekomuzeum. Będą tam: korzenioplastyka, papier czerpany, ikonopisarstwo, malowanie na szkle, witraże, wikliniarstwo, bibułkarstwo, zielarstwo oraz tradycyjny wypiek chleba. I będzie centrum rozwoju naszej wsi - zapewnia prezes Władysław Tarnawski. 


Materiał: K. Zieliński "Pro Carpathia"

 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU