betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
Ostatni, tegoroczny numer "Skarbów Podkarpackich" PDF Drukuj Email
   Jeszcze pachnący farbą drukarską bezpłatny numer "Skarbów Podkarpackich", szósty w tym roku, a 19 z kolei, czeka na wielbicieli historii, etnografii, historii, tradycji i zabytków. Do odebrania w siedzibie redakcji w Stowarzyszeniu Pro Carpathia przy ul. Gałęzowskiego 6/317 w Rzeszowie.


 
   Czy na Podkarpaciu, w Stobiernej, znajduje się jedyna w Polsce rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem projektu lub też i dłuta samego Wita Stwosza? Tę odważną hipotezę postawiła i udowadnia historyk sztuki Inga Platowska - Sapetowa. Prasa codzienna
odtrąbiła" już sukces, ale dopiero w tym artykule możemy zapoznać się z rzeczowymi dowodami na poparcie tej tezy.
   Na łamach "Skarbów" jak zwykle goszczą tematy związane z odkryciami konserwatorskimi: możemy obejrzeć zdjęcia odsłoniętych malowideł ściennych w klasztorze bazylianów w Przemyślu, a także poczytać o zagadkach ołtarza z dawnej cerkwi w Kuźminie koło Birczy.
   Zabytki mogą łączyć, na co wskazuje historia kaplicy we wsi Zalesie, położonej na skraju Puszczy Sandomierskiej, która połączyła rodzinę Kopciów w staraniach nad jej uratowaniem. Ale zabytki mogą też dzielić, czego z kolei przykładem są działania związane z rewaloryzacją rynku w Mielcu. Przygotowany projekt remontu nie zadowoił wszystkich, co oczywiście, ale próby pogodzenia są nadal czynione. NIezwykła opowieść o obrazach Martina Altomontego, z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, zabiera nas w świat sztuki przez duże "S" i zwraca większą uwagę na te cenne dzieła znajdujące się w podkaprackich zbiorach.
   Skarby mozna znaleźć wszędzie, czego najlepszym dowodem jest historia z Giedlarowej, gdzie penetracja jednego tylko stryszka, przyniosła odkrycie cennego zbioru "feldopostów" i innych dokumentów siegających XIX wieku.
O tym, że są na terenie naszego województwa cenne dzieła sztuki, przekonywać nie trzeba. Ale ilu turystów odwiedziło neogotycki kościół w Górnie, którego projekt wykonał znany architekt Jan Sas Zubrzycki. Prezentowana jest także "Kraina do odkrycia" czyli trochę zapomniana podprzemysla gmina Stubno - pełna niezwykłych zabytków: dworów, kościołów i cerkwi.
   Szczególnie zachęcam do lektury tekstu o kościele w Nockowej, który pokazuje jak szybko świątynia wypełniona wiekowymi dziełami, może stać się modernistycznym wnętrzem, o którego wcześniejszej świetności świadczą już tylko archiwalne zdjęcia - kończy informację Krzysztof Zieliński, redaktor naczelny "Skarbów".
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I K















Polsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat








IZBA CELNA W PRZEMYŚLU