betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
Przeciw kulturowemu zaśmiecaniu Bieszczadów PDF Drukuj Email
   Rok 2010 będzie dla nas przełomem - mówi Damian Wiśniowski, koordynator Stowarzyszenia BIES z Lutowisk, zajmującego się certyfikacją produktów rodem z Bieszczadów. Stworzymy nową stronę internetową, wydamy szereg wydawnictw promocyjnych i przygotujemy podstawy do uruchomienia internetowego sklepu zajmującego się sprzedażą produktów "Made in Bieszczady". I to wszystko za unijne pieniądze.

   Równo siedem lat temu grupa entuzjastów zrzeszonych w "BIES-ie" z Izabelą Cichy na czele napisała projekt, którego zadaniem była certyfikacja i promocja bieszczadzkiego produktu właśnie pod hasłem "Made in Bieszczady". Na terenie powiatów bieszczadzkiego i leskiego oraz gminy Sanok rozpoczęli poszukiwania producentów wyrobów z historią łemkowską, ukraińską, ale także i polską. 
   Grupa skupiła się na wylansowaniu produktu lokalnego w Bieszczadach. Zaczęli od spotkań z ich twórcami, potem dużo czasu zajęło ich szkolenie - mówi koordynator Wiśniewski. W efekcie powstało Bieszczadzkie Centrum Promocji i Certyfikacji Produktu Lokalnego jako miejsce wymiany informacji i aktualizacji danych. W procesie inwentaryzacji produktów wyłoniono trzy podstawowe grupy produktów lokalnych: żywność, rękodzieło i obróbka drewna.
   Pierwsza obejmuje m.in. miód i jego pochodne, sery kozie, pieczywo, pstrąg bieszczadzki. Z kolei rękodzieło to rzeźba, płaskorzeźba, tkanina artystyczna i użytkowa, wyroby ceramiczne, wikliniarstwo, wyroby ze skóry, wyroby z bibuły marszczonej, wyroby kowalskie, metaloplastyka, malarstwo, haft krzyżykowy, szydełkarstwo oraz ikony. Do obróbki drewna zaliczyli projektowanie i wyrób mebli, wykonanie więźby dachowej i gontów, stolarka budowlana i artystyczna, zabawki i wyroby użytkowe, a także wypalanie węgla drzewnego.
  







   Przez te siedem lat zinwentaryzowali blisko dwustu producentów, z których ponad 40 aktywnie działa w Stowarzyszeniu "BIES". Cały czas szukamy nowych, którym na sercu leży przeciwdziałanie kulturowemu zaśmiecaniu naszych Bieszczadów. Bo nie mogę się zgodzić z obecnością produktów wyprodukowanych w Chinach na setkach straganów w bieszczadzkich wsiach i miasteczkach. Mamy własne indywidualne i historyczne wzorce, i to one powinny być wizytówką naszego regionu - podkreśla Damian Wiśniewski. 







Materiał nadesłany: K.Zieliński "Pro Carpathia"
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I K















Polsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat








IZBA CELNA W PRZEMYŚLU