betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
Architektura drewniana oraz ludowa PDF Drukuj Email
    Ekspozycja architektury ludowej i mieszkalnej, została stworzona w latach 1974-1982 i dla szczerszegó ogółu zwiedzających udostępniona była w roku 1984. Na stosunkowo małej przestrzeni udało się w ciągu 10 lat umieścić najbardziej charakterystyczne budowle z rejonu północno-wschodniej Słowacji. 14 objektów architektury ludowej i jedną budowlę sakralną. Wszystkie objekty posiadają w sobie charakterystyczną cechę budownictwa z rejonu wschodnio-karpackiego, gdzie głównym materiałem budowlanym były: drzewo, glina, kamień i słoma. Najskromniejsze pomieszczenia przedstawia jednoprzestrzenny, później trójprzestrzenny dom mieszkalny. Poszczególne pomieszczenia ustawione są według podłużnej osi w kolejości: pokój mieszkalny, sień i komora. Stajnia, szopa, chlewy i dalsze budynki gospodarcze były zwyczajnie połączone z pomieszczeniami gdzie mieszkali ludzie. Wnętrze domów było bardzo ubogie i skromne, gliniaste ubicie klepiska oraz małe okienka. Domy (szczególnie z Zemplińskich Hamrów, Wyrawy, Olsinkowa, Niechwalowej Polanki, Kalnej Roztoki, Klenowej) wyposażone są meblami z tej epoki.  Meble te posiadają wzory narzędzi poszczególnych rzemiosł ludowych: garncarstwa, tkactwa, kowalstwa, pszczelarstwa. Przykładem jest np. kuźnia z Niechwalowej Polanki, która do dziś funkcjonuje i świadczy swoje usługi. Poszczególne zagrody uzupełnione są w spichlerze i studinie, podobnie jak młyn wodny z Wysznej Jablonki jest przykładem wąskiego połączenia mieszkania z rzemiosłem.
    Nieodłącznie połączona z architekturą mieszkalną jest też architektura sakralna. W ekspozycji reprezentuje sie poprzez drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła z 1764 r. Kościółek pochodzi z Nowej Sedlicy, pierwotnie był zbudowany bez użycia gwoździ. W jego wnętrzu umieszczony jest barokowy ikonostas z połowy XVIII w. Kościółek posiada trójprzestrzenny podział: prezbiterium, nawę oraz babiniec. Obiekt ten należy do narodowych pamiątek kultury Słowacji.

Image

Cerkwie drewniane

    Cerkiewki drewniane są świadectwem oryginalnego mistrzostwa i kunsztu miejscowej ludności. Dzięki swojej budowie i bogatemu wyposażeniu wnętrz stanowią perły architektury ludowej o znaczeniu światowym. Konstrukcja zrębowa tych budynków (pierwotnie bez wykorzystania gwoździ), składa się z trzech części: babińca, nawy głownej i ołtarza. Do pokrycia budynków wykorzystywano przede wszystkim gont, który nie jednokrotnie był dekoracyjnie rzeźbiony.

Oto niektóre z cerkwi:

Ulicske Krive

    Grekokatolicki kościół Świętego Michała znajduje się w środku wsi. Trójprzestrzenna drewniana budola z roku 1718 na niskiej kamiennej podmurówce. Ikonostas pochodzi z połowy XVIII w. W obiekcie znajduje się 4 ikony z XVI w.

Rusky Potok

    Prawosławny kościół Świętego Michała Archanioła znajduje się w ogrodzonej przestrzeni cmentarza. Drewniana zrębowa budowla z kamienną podmurówką pochodzi z XVII w. Obok cerkwi umieszczona została wolno stojąca dzwonnica i ogrodzenie z dwiema bramami z kamiennego kruszca.

Topola

    Kościół Michała Archanioł, zbudowany został około roku 1700 r. Umieszczony jest na spadzistym kopcu nad wsią. Otoczony jest przycerkiewnym cmentarzem. Na terenie cerkwi znajduje się samodzielna dzonnica zbudowana w XX w.

Hrabova Roztoka


    Kościół Świętego Baziliusza Wielkiego pochodzi z XVIII w. Trójdzielna zrębowa konstrukcja, posiadająca konstrukcję prawie nie naruszonej postaci. Barokowy ikonostas z XVIII w. oraz ołtarz z ikoną Ukrzyżowania i świątynią.

Dalsze drewniane kościoły znajdują sie w sąsiednich powiatach: Michalowce, Stropkow, Swidnik, Bardejow.

 
 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I K















Polsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat








IZBA CELNA W PRZEMYŚLU