betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combahigogir.comtwitch viewer botsiber güvenlik
Polsko - ukraiński projekt promocji "Twierdzy Przemyśl" PDF Drukuj Email

Twierdza Przemyśl to potężny zespół obiektów obronnych, jedna z 200 wielkich fortyfikacji stałych istniejących w Europie w 1914 r. oraz trzecia co do wielkości twierdza (po Antwerpii i Verdun). Jej budowę rozpoczęto w latach wojny krymskiej (1853-1856), gdy stosunki między Rosją i Austrią uległy znacznemu pogorszeniu, a nowa wojna była nieunikniona. Głównym celem twierdzy miała być obrona Bramy Przemyskiej na styku Kotliny Sandomierskiej i Karpat, którą od stuleci wiódł szlak handlowy z Polski i Rusi na Węgry. Jej znaczenie dodatkowo wzrosło, gdy pod koniec XIX wieku Przemyśl stał się ważnym węzłem kolejowym i drogowym na trasie z Wiednia do Lwowa. Po I wojnie światowej twierdza nie odegrała już ważniejszej roli, z czasem ulegając dewastacji. Obecnie jest zabytkiem, jedną z atrakcji turystycznych miasta i województwa podkarpackiego. Gdy wytyczano nowe granice po II wojnie światowej niektóre forty znalazły się po ukraińskiej stronie granicy.


17 lutego br. w biurze Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska odbyło się pierwsze spotkanie robocze w ramach projektu parasolowego "Promocja wspólnego dziedzictwa historyczno - kulturalnego Polski i Ukrainy - Twierdzy Przemyśl", finansowego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013. Jego uczestnicy m.in. przedstawiciele Euroregionu, Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszenia "Pro Carpathia", samorządów omówili istotne sprawy związane z realizacją projektu. Trwający przez cały 2014 rok projekt ma charakter partnerski i transgraniczny, składa się z projektu parasolowego i 10 polsko - ukraińskich mikroprojektów o wartości ok. 50 tys. euro każdy, realizowanymi wspólnie z 22 partnerami z Polski i Ukrainy. Ogólna wartość projektu to 542 tys. euro.

Źródło: www.gospodarkapodkarpacka.pl, www.skarbypodkarpackie.pl

 

 

Wieża widokowa ratusza

REGULAMIN


ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
PRZEWORSKA
KOLEJ WĄSKOTOROWA


P A S T E W N I KPolsko-Ukraińskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki Karpat
IZBA CELNA W PRZEMYŚLU