Przeworsk już od początku XVI wieku posiadał stylowe arkadowe podcienia, bowiem o ten tak charakterystyczny szczegół dawnej pieknej architektury, też bardzo praktyczny, ubiegało się wiele bogacących i rozwojających miast ówczesnej Rzeczypospolitej. Przeworsk miał zawsze aspiracje do takich należeć, a będąc od dawna uważany za zasobny i gospodarny, chciał to podkreslić. Szkoda, że relikty dawnej zabudowy tylko w części dotrwały do naszych czasów. |
Więcej…
|
W ostatnich dniach ukazał się zapowiadany i długo oczekiwany album autorstwa Pani Małgorzaty Wołoszyn pt. "DAWNY PRZEWORSK NA POCZTÓWCE I FOTOGRAFII DO 1944". Promocja albumu odbędzie się 23 października (niedziela) o godz. 16.00 w sali balowej pałacu Lubomirskich w Przeworsku.
Album jest do zakupienia w Przeworskim Muzeum oraz w księgarniach - cena: 39 zł.
Serdecznie zapraszamy !!! |
Wycieczka w Bieszczady jest doskonałym pomysłem na aktywny wypoczynek o każdej porze roku dla każdego, komu nie straszne zmęczenie oraz obcowanie z dziką naturą. Wystarczą porządne buty, pojemnik plecak i dobry humor oczywiście, aby wędrując od schroniska do schroniska, przemierzyć całe pasmo Bieszczadów. Leśne jary, wyludnione i strome ścieżki, prowadzące ku wzniesieniom oraz słonecznym polanom, cisza i spokój panujące wokół, to swoisty urok tych okolic. BIESZCZADY - GALERIA |
Więcej…
|
Polscy badacze odkryli nowy gatunek ptaka wróblowego sprzed około 30 mln lat. To jeden z najstarszych na świecie ptaków przypisywanych do tego rzędu. Do odkrycia przyczynił się mieszkający w Dubiecku Robert Szybiak, kolekcjoner skamieniałości.8 lat temu Szybiak odnalazł na terenie dawnej wsi Jamna Dolna (powiat bieszczadzki) na Pogórzu Przemyskim skamieniałość niewielkiego ptaka. Znalezisko przekazał do zbadania naukowcom.
Te przeprowadził zespół pod kierownictwem krakowskiego paleoornitologa prof. nadz. dr hab. Zbigniewa Bocheńskiego. Wyniki prac zostały opublikowane w tym roku przez prestiżowe czasopismo "Journal of Ornithology". O odkryciu pisze również miesięcznik Wiedza i Życie w swoim ostatnim numerze.
|
Już w drugim tysiącleciu przed naszą erą na wzgórzu w Trzcinicy koło Jasła istniała dobrze zorganizowana osada. Od kilku dni działa tam archeologiczny skansen, w którym na turystów czeka wiele atrakcji.
|
Więcej…
|
Zapraszamy na ETNOmanię 2011. Wielkie Warsztaty Regionalne na Szlaku, które odbędą się w gościnnych progach Skansenu w Kolbuszowej. Własnoręczne wykonanie koszyka, garnka, koronki, obrazka na szkle, drewnianej zabawki, łyżki i bibułkowego kwiatka – to wszystko będzie możliwe już w pierwszą niedzielę lipca w Skansenie w Kolbuszowej. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w starych rzemiosłach, sztuce ludowej, twórczości rękodzielniczej oraz "folkowych" plastycznych kreacjach.
Będzie twórczo, kolorowo, kreatywnie i aktywnie! 3 lipca 2011 (niedziela), skansen w Kolbuszowej
godz. 13.00-19.00 |
Paweł Nowak z Rzeszowa odkrył zespół macew leżących w strumieniu, dopływie rzeki Strug, w okolicach Błażowej. Władze miasta, w porozumieniu z wojewódzkimi służbami konserwatorskimi z rzeszowskiej delegatury, chcą przenieść płyty na znajdujący się w pobliżu żydowski cmentarz. Akcją tą zajmuje się Stowarzyszenie "Pro Carpathia" z Rzeszowa.
|
Więcej…
|
Takiego wymiaru "Perły w Koronie" jeszcze nie miały. Zapraszamy na Wielkie Odkrywanie Podkarpacia - do głosowania na największe atrakcje i najciekawsze oferty turystyczne regionu aż w czterech kategoriach.Do 27 czerwca br. można zgłaszać plebiscytowe kandydatury. Najciekawsze propozycje zostaną hojnie nagrodzone.
P L A K A T |
Więcej…
|
Pokazujcie Podkarpacie jakie mało kto zna, rozpoznaje czy też pamięta. Odsłaniajcie te podkłady historii i kultury, które są zapomniane przez ogół - te zdania Wiesława Walata, jednego z rzeszowskich regionalistów, przyświecają redakcji "Skarbów" od samego początku ukazywania się wydawnictwa. Ściągnij "Skarby Podkarpackie" nr 28 |
Więcej…
|
W imieniu Burmistrz Miasta Przeworska oraz Miejskiego Ośrodka Kultury, pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do udziału w tegorocznych DNIACH PRZEWORSKA 2011 organizowanych w dniach 17-26 czerwca br.
GALERIA WYDARZEŃ W DZIALE WYDARZENIA KULTURALNE - KLIKNIJ |
Od kilku dni w księgarniach na terenie województwa podkarpackiego dostępny jest album "Podkarpackie" ze zdjęciami Waldemara Sosnowskiego, wydany przez rzeszowskie Wydawnictwo Carpathia. Album zawiera ponad 270 zdjęć, w 95 procentach wykonanych w ciągu ostatniego roku. Tylko kilkanaście fotografii pochodzi z archiwum autora, ale jak podkreśla nie straciły one nic z aktualności. Dokładnie rok czasu trwały ustalenia co i jak pokazać w albumie. To pierwszy album prezentujące Podkarpacie jako całość. Zdjęcia układają się w ilustrowaną magicznymi zdjęciami rzekę - opowieść: o ludziach, ich zwyczajach i tradycji, bolesnej historii, otaczającej ich przyrodzie i wytworach ich rąk. |
Więcej…
|
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza do udziału w konkursie na "Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikat POT, którego głównym organizatorem jest Polska Organizacja Turystyczna. Udział w konkursie to okazja do promocji i rozwoju produktów turystycznych województwa podkarpackiego. Mamy nadzieję, że wzorem poprzednich edycji, i tym razem zgłoszą Państwo wiele atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych - mówi Ewa Borowiak sekretarz konkursu. Najlepsze inicjatywy mają szansę otrzymania Certyfikatu POT - prestiżowego wyróżnienia w obszarze turystyki i nagrody, którą jest kampania promocyjna produktu prowadzona na rynku polskim i zagranicznym przez Polską Organizację Turystyczną. Na etapie regionalnym najciekawsze propozycje z województwa podkarpackiego zostaną uhonorowane Certyfikaem Regionalnym przez Prezesa Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz będą promowane przez PROT. Zgłoszenia do etapu regionalnego będą przyjmowane do 8 sierpnia 2011 r. Wypełnioną KARTĘ ZGŁOSZENIA należy przesłać na adres : Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów. Produkty turystyczne, wyselekcjonowane przez Kapitułę Konkursu PROT zostaną skierowane do etapu ogólnopolskiego prowadzonego przez POT do 15.08.2011 roku. Dodatkowych informacji: Ewa Borowiak, Tel. 17 852 00 09, e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
|
Program "Święto Golonki Podkarpackiej z Pilzna" 4 czerwca 2011 Bilety: wstęp wolny
Szczegóły imprezy: Program Święta Golonki Podkarpackiej z Pilzna
|
Więcej…
|
|